12/12/2022
Milwaukee Sucks 23 14 13 19 - 69 -
The Jokers 13 15 12 17 - 57 -

"Εμφανισάρα" και νίκη οι Sucks!

Όντας καλύτεροι από το πρώτο μέχρι το τελευταίο λεπτό, οι Milwaukee Sucks πήραν τη νίκη απέναντι στους Jokers των πολλών απουσιών, με τελικό σκορ 67-57!

Ωραίο ξεκίνημα στον αγώνα, με τους Φιλιππάκο, Πάτση (2), Μαυροειδή και Φωτόπουλο να βρίσκουν το χέρι τους από τα 6.75 και να δίνουν ρυθμό στην αναμέτρηση, με την πρώτη περίοδο να βάζει σε θέση οδηγού τους Sucks οι οποίοι είχαν καλύτερη δημιουργία, με σκορ 23-13.

Οι Παγούνης και Φωτόπουλος ήταν... εγγύηση επιθετικά για τους γηπεδούχους, με τη διαφορά να κυμαίνεται σταθερά πάνω από τους δέκα πόντους. Ο Μαρουλάκης ήρθε από τον πάγκο και βελτίωσε τους Jokers, οι οποίοι μείωσαν και εν τέλει έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα με το 37-28 πίσω στο σκορ.

Όσο οι Jokers είχαν βελτίωση και μείωναν στο σκορ, ο Παγούνης έβρισκε λύσεις από μακρυά και έφερνε το παιχνίδι ξανά σε απόσταση ασφαλείας! Ο Κωστελέτος είχε ενέργεια και διάθεση να μην παρατήσει το παιχνίδι, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 50-40 για Sucks!

Άψογη διαχείριση στο προβάδισμα που είχαν και σωστές επιλογές που δεν έφεραν σε κανένα σημείο την υπόθεση νίκη σε... αμφισβήτηση, με τους Sucks να ολοκληρώνουν την εμφάνισή του με το ροζ φύλλο αγώνα, με τελικό σκορ 69-57!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Δημήτρης Γανέλης με 10 πόντους, 11 ριμπάουντ, μια ασίστ, ένα κόψιμο και ένα κλέψιμο. Από Jokers ξεχώρισε ο Σπύρος Κωστελέτος με 11 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 15/37 δίποντα, 11/28 τρίποντα, 6/8 βολές, 40 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 3 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 12 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 12/44 δίποντα, 7/15 τρίποντα, 12/24 βολές, 37 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 10 λάθη.

Milwaukee Sucks (Σαμιωτάκης): Καββαθάς 10, Φωτόπουλος 15, Μαυροειδής 9, Γανέλης 10, Παγούνης 16, Σαμιωτάκης 9.

Jokers (Φιλιππάκος): Φιλιππάκος 6, Καραγιαννίδης 8, Κοντοές 18, Πάτσης 6, Κωστελέτος 11, Αγγελάκης 3, Απτόσογλου, Τζιτζογλάκης, Μαρουλάκης 5.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο κλίμα της αναμέτρησης!