26/01/2020
Clowns 13 13 16 13 - 55 -
Milwaukee Kebabs 11 10 12 23 - 56 -

Εμφανίστηκαν οι περσινοί Milwaukee Kebabs!

Με τεράστια νίκη ξεκίνησαν τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος οι Milwaukee Kebabs, καθώς αν και βρέθηκαν μέχρι και στο -10 στην τελευταία περίοδο, έκλεψαν τη νίκη από τους Chicago Bullηδες με 55-56, έπειτα από buzzer beater δίποντο του Ασπρά, στα πλαίσια της δέκατης αγωνιστικής του έκτου ομίλου της D2-League!

Καλύτεροι εμφανίστηκαν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι Chicago Bullηδες, καθώς με 5 πόντους του Μπουρνάζου και βοήθειες των Μέλλου, Δήμου, Μελά και Σαρίκα, προηγούνταν με 13-7, 1:30 για την λήξη της πρώτης περιόδου. Το μόνο που κατάφερε η ομάδα του Καραμαλέγκου ήταν να μειώσει στο καλάθι, 13-11, με τους Ασπρά (4π), Αγαλιώτη (3π) και Λόη (3π) να δίνουν τις λύσεις στην επίθεση.

Μια επανάληψη της πρώτης περιόδου παρακολουθήσαμε στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχους να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με προβάδισμα 5 πόντων, 26-21, χάρη σε 4 πόντους του Πάτρου και 3 του Μπουρνάζου. Τους Milwaukee Kebabs διατήρησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το διάστημα οι Λόης, Ασπράς, Αγαλιώτης, Τσιγκάκος και Χριστόπουλος με 2 πόντους έκαστος.

Με 5 πόντους του Αγαλιώτη και τριποντάκι του Τσιγκάκου, οι φιλοξενούμενοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία στα μέσα της τρίτης περιόδου, 30-30. Ωστόσο, η παρέα του Μαλαμάκη πάτησε γκάζι στο υπόλοιπο του τρίτου δεκαλέπτου και με τους Μέλλο (4π), Σαρίκα (3π) και Πάτρο (3π) να τραβούν το κουπί στην επίθεση, πήρε αέρα 9 πόντων, 42-33!

Αν και βρέθηκαν να χάνουν με 10 πόντους, 46-36, στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, οι Milwaukee Kebabs με κατάθεση ψυχής και τους Ασπρά και Αγαλιώτη να πετυχαίνουν 11 και 6 πόντους, αντίστοιχα, πήραν την μεγάλη νίκη με 55-56, με τον Ασπρά να ευστοχεί σε buzzer beater δίποντο από τα 6 μέτρα. Για τους γηπεδούχους στα τελευταία λεπτά πάλεψαν οι Δήμος (4π), Μέλλος (4π) και Πάτρος (3π), χωρίς να είναι αρκετό για την ομάδα τους!

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 13/26 βολές, 18/44 δίποντα και 2/14 τρίποντα. Πήραν 50 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 26 λάθη και είχαν 1 τάπα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 20/36 βολές, 15/46 δίποντα και 2/10 τρίποντα. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος για τους Chicago Bullηδες ο Δήμος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 0/4 βολές και 5/9 δίποντα. Μάζεψε 14 ριμπάουντ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 τάπα. Mvp των Milwaukee Kebabs ο Αγαλιώτης με 16 πόντους (double-double), έχοντας 6/9 βολές, 5/14 δίποντα και 0/3 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 3 λάθη.

Chicago Bullηδες (Κιούσης): Μέλλος 12, Σαρίκας 9 (1), Κιούσης, Δήμος 10, Μαλαμάκης, Μελάς 4, Μπουρνάζος 10 (1), Πάτρος 10

Milwaukee Kebabs (Καραλαμέγκος): Αγαλιώτης 16, Ανδρέου 2, Λόης 7 (1), Γιακουμέλης, Ασπράς 21, Τσιγκάκος 5 (1), Τζώρτζος 2, Νεαμονιτάκης 1, Δημόπουλος, Χριστόπουλος 2

Τι μας άρεσε: Το συγκλονιστικό φινάλε της αναμέτρησης!