22/11/2022
Chicago Hulks 17 19 11 17 - 64 -
Τεμπελχανάδες 10 14 16 10 - 50 -

Εμφανίστηκαν οι Chicago Hulks!

Πιάνοντας εξαιρετική απόδοση στο πρώτο μέρος, οι Chicago Hulks έριξαν γερές βάσεις και επικράτησαν εν τέλει δύσκολα των μαχητικών Τεμπελχανάδων με 64-50 στο κλειστό του ΣΕΦ, παίρνοντας έτσι το δεύτερο ροζ φύλλο αγώνα μετά την ολοκλήρωση της όγδοης αγωνιστικής του τρίτου ομίλου της Development League!

Με τους καλύτερους οιωνούς ξεκίνησε το ματς για τους Chicago Hulks, καθώς με προσωπικό show του Μπαντουβάκη με 12 πόντους και τρίποντο του Αλέξανδρου Τιγγινάγκα, πήραν από νωρίς τον έλεγχο του αγώνα με 17-10. Το δίδυμο Σάμωνα - Μακαρίτη τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης με 4 πόντους έκαστος.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Παπαγιαννάκος πήρε την σκυτάλη στην επίθεση και με 10 δικούς του πόντους και τρίποντο του Κονιτόπουλου, έβαλαν τους γηπεδούχους στο +16, 36-20. Το μόνο που κατάφεραν οι Τεμπελχανάδες ήταν να μειώσουν στους 12, 36-24, με τους Καραγεώργο, Σάμωνα, Λουκά, Δημαρά, Μακαρίτη, Απάλλα και Καλαιτζάκη να πετυχαίνουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με νέο τρίποντο του Κονιτόπουλου και καλάθι του Τσαρτσή, η παρέα του Αλέξανδρου Τιγγινάγκα ξέφυγε στους 17, 41-24. Ωστόσο, η απάντηση από τους "ροζούληδες" ήταν άμεση και με 7 πόντους του Απάλλα, 5 του Δημαρά και 4 του Σάμωνα, πλησίασαν στους 7, 47-40, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Chicago Hulks άντεξαν στην πίεση των αντιπάλων και με δράστες στην επίθεση τους Τσαρτσή, Μπαντουβάκη, Παπαγιαννάκο και Παρσόπουλο, έφτασαν στην δύσκολη νίκη με 64-50! Πάλεψαν μέχρι το φινάλε οι Τεμπελχανάδες να ολοκληρώσουν την μεγάλη ανατροπή, ωστόσο δεν τους έφταναν οι εύστοχες προσπάθειες των Δημαρά, Σάμωνα και Απάλλα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 2/2 βολές, 25/57 δίποντα και 4/10 τρίποντα. Πήραν 42 ριμπάουντ, έδωσαν 9 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 10 λάθη. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/21 βολές, 17/30 δίποντα και 1/20 τρίποντα. Μάζεψαν 24 ριμπάουντ, μοίρασαν 3 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 5 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Betsson mvp των Chicago Hulks ο Παπαγιαννάκος με 19 πόντους, έχοντας 8/18 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των Τεμπελχανάδων ο Απάλλας με 17 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 4/8 δίποντα και 1/1 τρίποντο. Πήρε 2 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές, είχε 1 τάπα και ήταν αλάνθαστος.

Chicago Hulks (Τιγγινάγκας Α.): Νικολάου, Παρσόπουλος 4, Κονιτόπουλος 6 (2), Τσαρτσής 10, Μπαντουβάκης 18, Βράνας, Τιγγινάγκας Ν. 2, Τιγγινάγκας Α. 5 (1), Παπαγιαννάκος 19 (1)

Τεμπελχανάδες (Ανδρικόπουλος): Λουκάς 2, Φωτίου, Σάμωνας 10, Καραγεώργος 2, Μακαρίτης 6, Δημαράς 11, Απάλλας 17 (1), Ανδρικόπουλος, Καλαϊτζάκης 2

Τι μας άρεσε: Τόσο η διαχείριση του αγώνα από τους Hulks, όσο και η μαχητικότητα των Τεμπελχανάδων!