West Side (old) 11 10 20 15 - 56 -
Άξονας BC 17 28 19 17 - 81 -

Άλλη μια νίκη για τον Άξονα, πιο βελτιωμένοι οι West Side !

Εμφανώς βελτιωμένοι οι West Side, δε κατάφεραν όμως να αντισταθούν στον αήττητο Άξονα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν κάπως ισορροπημένο. Σλιουκίδης και Θεοχαρόπουλος μπήκαν δυνατά από πλευράς γηπεδούχων, σημειώνοντας τους εννιά από τους έντεκα πόντους της ομάδας τους. Από την άλλη, τα γνωστά. Ερμείδης και Τζιβάνης σημείωσαν όλους τους πόντους της ομάδας τους (17).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Άξονα μπήκαν πολύ δυνατά και με επί μέρους σκορ 10-26, ανέβασαν τη διαφορά. Σημείωσαν δε έξι τρίποντα, με τον Τραχανέλη να ευστοχεί σε τρία. Από την άλλη, Θεοχαρόπουλος και Αραμπατζής Άγγελος σημείωσαν από ένα τρίποντο. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 21-43.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν το πιο ισορροπημένο και έληξε σχεδόν ισόπαλο. Οι γηπεδούχοι έχοντας πλουραλισμό στο σκοράρισμα κοίταξαν στα μάτια τον αήττητο Άξονα. Βουλγαράκης, Σλιουκίδης και Σιδηράς δε σταματούσαν να σκοράρουν, ο Θεοχαρόπουλος μάζευε τα ριμπάουντ και όλα έδειχναν πως δε θα εγκατέλειπαν τόσο εύκολα. Ο Τζιβάνης όμως με τρία τρίποντα, πολλά αμυντικά ριμπάουντ και αρκετές ασσίστ αποδείκνυε γιατί ο Άξονας παραμένει αήττητος στη λίγκα.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, καθώς οι West Side δε κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά παρά τη φιλότιμη προσπάθειά τους. Έτσι οι μόλις πέντε!!! παίκτες του Άξονα κατάφεραν να πάρουν ένα ακόμα ροζ φύλλο.

West Side (Τριανταφυλλίδης Χ.): Φραντζούλης 3(1), Αραμπατζής Θ. 9, Αραμπατζής Α. 3(1), Θεοχαρόπουλος 12, Βουλγαράκης 6, Τριανταφυλλίδης Α., Τριανταφυλλίδης Χ., Σλιουκίδης 17(3), Σιδηράς 6.

Άξονας (Ερμείδης): Κετέντζογλου 4, Τζιβάνης 21(5), Τραχανέλης 18(6), Ερμείδης 25(5), Γκάτζιος 13(1).

Τί μας άρεσε: Η βροχή τριπόντων για ακόμα μια φορά από τους παίκτες του Άξονα, καθώς και η τρομερή παρέα των West Side που δείχνουν να απολαμβάνουν τον κάθε αγώνα.