20/05/2022
Salonica Titans 15 7 16 10 - 48 -
Sintrim Team 17 22 10 22 - 71 -

Εμφατική νίκη για την Sintrim Team!

Ένα εύκολο βράδυ είχαν οι Sintrim απέναντι στους Salonica Titans τους οποίους και κέρδισαν με σκορ 48-71 πετυχαίνοντας έτσι την πρώτη τους νίκη στο Summer Development Thessaloniki 21/22.

Από τις πρώτες κιόλας επιθέσεις φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν με πάθος και θέληση για την νίκη , έτσι το σκορ θα ανοίξει με ένα τρίποντο του Καζαντζή ο οποίος θα κάνει το 3-0 όμως οι Titans θα απαντήσουν αμέσως καθώς με ένα ωραίο passing game ο Τράκας θα βγει μόνος του και θα σκοράρει τους πρώτους πόντους για την ομάδα του. Οι Sintrim όμως χάρης στα καλάθια του Οταμπασίδη και του Σωσσίδη θα μπορέσουν τρέξουν ένα σερί 0-12 το οποίο θα αναγκάσει τους Titans να πάρουν το πρώτο τους time out. Τώρα όμως είναι η σειρά των Τιτάνων καθώς θα μπορέσουν να σπάσουν την πίεση των αντιπάλων και να τρέξουν και αυτοί ένα σερί 11-0 με τα καλάθια του Βανδήρα και του Αξά , έτσι το πρώτο δεκάλεπτο θα τελειώσει με σκορ 15-17 μετά από ένα τρίποντο buzzer beater του Σαρασίτη. Στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου οι Titans θα ισοφαρίσουν κιόλας με ένα πολύ ωραίο σουτ του Τράκα όμως θα είναι και από τα λίγα καλάθια που θα μπορέσουν να σκοράρουν καθώς σε όλο το δεκάλεπτο θα μπορέσουν να σκοράρουν μόνο 7 πόντους. Από την άλλη όμως οι Sintrim θα κάνουν μια τρομερή εμφάνιση και με ένα μεγάλο σερί πόντων χάρης στις πολύ ωραίες ενέργειες του Τσακίρη και του Σαλαβάτη θα μπορέσουν να πάρουν μια διαφορά 17 πόντων με το τέλος του ημιχρόνου.

Οι Sintrim στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου θα διευρύνουν ακόμα περισσότερο την διαφορά η οποία θα φτάσει μέχρι και τους 23 πόντους μετά από ένα μεγάλο τρίποντο του Σωσσίδη , όμως οι Titans δεν έχουν πει την τελευταία του λέξη και έτσι με πολύ καλές άμυνες αλλά και με ωραίο passing game στην επίθεση θα καταφέρει να μειώσει την διαφορά σε μεγάλο βαθμό και να φτάσει τους 11 πόντους . Αλλά η τέταρτη και τελευταία περίοδος θα είναι που θα κρίνει το ματς καθώς οι κουρασμένοι Titans όντας 6 άτομα δεν θα αντέξουν άλλο την πίεση των αντιπάλων και έτσι θα χάσουν τον αγώνα με τελικό σκορ 48-71.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Αστέριος Σαλαβάτης ο οποίος άγγιξε το double double με 10 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Titans άξιος αναφοράς είναι ο Γιώργος Αξάς ο οποίος σκόραρε 20 πόντους και μάζεψε 4 ριμπάουντ.

Salonica Titans: Σαρασίτης 5 (1) , Τράκας 6 , Βανδήρας 7 (1) , Ανδρεάδης 8 (2) , Αξάς 20 (2) , Παγώνης 2

Sintrim Team: Οταμπασίδης 6 , Σωσσίδης 13 (1) , Καζαντζής 13 (3) , Τσώτσος 6 , Τσακίρης 6 , Τουρόγλου 3 (1) , Καρπούζης 4 , Μαυράκης , Μυλωνάς , Λιβέρης 8 (1) , Σαλαβάτης 10 , Σπυριδάκης 2