18/11/2021
Top Guns 5 14 6 6 - 31 -
Los Abeles Fakers 12 16 23 18 - 67 -

Εμφατική επιστροφή στις νίκες οι Los Abeles Fakers!

Παράσταση για ένα ρόλο ήταν το παιχνίδι των Los Abeles Fakers απέναντι στους Top Guns, καθώς επικράτησαν με σχετική ευκολία των αντιπάλων τους με 31-67 και επέστρεψαν στις νίκες μετά την ήττα της προηγούμενης αγωνιστικής.

Πολύ κακό ξεκίνημα πραγματοποίησαν και οι δύο ομάδες, αφού η αστοχία ήταν το κύριο πρόβλημα και των δύο. Αμφότερες ομάδες έκαναν επίσης και πολλά λάθη με το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα, 5-7 (8′). Στα τελευταία δύο λεπτά οι Los Abeles Fakers κατάφεραν να σκοράρουν έξι αναπάντητους πόντους για το 5-12 που ήταν σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Ο Ζιόβας πέτυχε τους τέσσερις από τους πέντε πόντους των Top Guns, ο Μαυρακάκης είχε πέντε για τους Fakers.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Los Abeles Fakers ανέβασαν την απόδοση τους και αρχικά η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων για το 5-18 (13′). Μικρό 5-0 για τους Top Guns δια χειρός Ζηρίνη (10-18, 14′) με τους Los Abeles Fakers να απαντούν με δικό τους 0-8 για το 10-26 (17′). Στα τελευταία λεπτά της περιόδου οι Top Guns συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι και κατάφεραν να μειώσουν σε 19-28 στην λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Ο Ζηρίνης πέτυχε τους 11 από τους 14 πόντους των γηπεδούχων, ο Π. Βογιατζής είχε εφτά για τους φιλοξενούμενους.

Κοντά στο σκορ παρέμειναν οι Top Guns στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου με το σκορ να φτάνει στο 23-33 (23′). Όμως οι Los Abeles Fakers μεταμορφώθηκαν και έτρεξαν σερί 2-18 μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου και εκτόξευσαν την διαφορά στο +26 για το 25-51. Ο Κίτσος πρώτος σκόρερ των Top Guns με τέσσερις, ο Δαμίας είχε οχτώ και ο Κωνσταντίνου έξι για τους Los Abeles Fakers.

Με 0-7 σερί των Los Abeles Fakers ξεκίνησε το τελευταίο δεκάλεπτο γράφοντας το 25-58 (34′). Το ματς είχε πλέον διαδικαστικό χαρακτήρα ωστόσο οι Fakers δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι και μέχρι τέλους πίεσαν και πήραν μία εμφατική νίκη με 31-67. Από δύο πόντους πέτυχαν οι Κίτσος, Πολυζογόπουλος και Χριστόπουλος για τους ηττημένους, ο Αντωνάκης πρώτος σκόρερ των νικητών με εφτά.

Καλύτερος του παιχνιδιού ο Κώστας Δαμίας με 15 πόντους (7/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/3 βολές), 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 λάθη. Για τους Top Guns καλύτερος ο Νίκος Πολυζογόπουλος με 2 πόντους (1/5 δίποντα), 5 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη και 1 μπλοκ.

Συνολικά οι Top Guns είχαν 13/49 δίποντα, 1/13 τρίποντα, 2/10 βολές, 34 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 κλεψίματα, 19 λάθη και 1 κόψιμο. Οι Los Abeles Fakers είχαν 22/47 δίποντα, 4/20 τρίποντα, 11/25 βολές, 55 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 12 κλεψίματα, 12 λάθη και 2 μπλοκ.

Top Guns (Πολυζογόπουλος): Γιαννόπουλος 3 (1), Σταυρόπουλος, Αθανασούλας 1, Χριστόπουλος 2, Κίτσος 6 (8ρ), Ζιόβας 4 (8ρ), Ζηρίνης 13, Πολυζογόπουλος 2.

Los Abeles Fakers (Μαυρακάκης): Αντωνάκης 10 (2), Βογιατζής Αθ. 2 (6ρ), Κωνσταντίνου 9 (9ρ), Δαμίας 15 (8ρ), Βογιατζής Π. 9 (7ρ 4ασ 6κλ), Ουζουνίδης 10 (14ρ), Φωτεινός 5 (1), Μαυρακάκης 7 (1).

Τι μας άρεσε: Η καθολική υπεροχή των Los Abeles Fakers που αποτυπώθηκε πλήρως και στην στατιστική εικόνα των δύο ομάδων.