24/09/2023
Lyonmen 9 7 6 12 - 34 -
Tripodiakos 15 20 13 14 - 62 -

Εμφατική νίκη και πρόκριση για τον Tripodiako!

Το βράδυ της Κυριακής στο Athens Sports Hall ο Tripodiakos πέτυχε νίκη - δήλωση, επικρατώντας των Lyonmen με το εντυπωσιακό 34-62 και παίρνοντας το εισιτήριο για τη φάση των 64 του Basketaki Cup. Η ομάδα του Κώστα Δημητρίου, που πληγώθηκε από αρκετές κομβικές απουσίες, προβλημάτισε με την εικόνα της και πλέον το προσεχές ματς απέναντι στους Pink Paper λαμβάνει χαρακτήρα τελικού. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη του αγώνα.

Με το εκρηκτικό περιφερειακό δίδυμο των Κοπσά (8π.) και Μανώλη (7π.) να βρίσκει από νωρίς ρυθμό, ο Tripodiakos μπήκε σε θέση οδηγού. Οι Lyonmen, παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα, βρήκαν τρόπους απάντησης με τους Κουκουβάκη (3π.), Φραντζέσκο (2π.), Κεραμειδά (2π.) και Αποίκο (2π.) κλείνοντας την πρώτη περίοδο στο -6. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 9-15.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου ο Tripodiakos διένυσε το πιο παραγωγικό του διάστημα σε άμυνα και επίθεση, τρέχοντας με επιμέρους 7-20 και έχοντας για πρωταγωνιστές τους Καλδή (5π.) και Καψή (5π.). Στην αντίπερα όχθη, η εικόνα των Λιονταριών ήταν απογοητευτική και, παρά την προσπάθεια των Δημητρίου (4π.) και Κουκουβάκη (3π.), βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση. Σκορ ημιχρόνου, 16-35.

Μετά την ανάπαυλα το σκηνικό δεν άλλαξε. Ο Tripodiakos συνέχισε να κρατά πολύ χαμηλά τους γηπεδούχους και, δίχως να ενθουσιάσει με την επιθετική του λειτουργία, ανέβασε τη διαφορά αρκετά πάνω από το +20, βάζοντας έτσι πρόωρο τέλος στο ματς. Μόλις 6 πόντους κατάφεραν να σκοράρουν οι Lyonmen που παρέμειναν πολύ μακριά από τον καλό τους εαυτό. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 22-48.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Tripodiako να επικρατεί και πάλι στο επιμέρους σκορ χάρη στα καλάθια των Καψή (4π.), Μανώλη (3π.), Τσαγκάρη (3π.), Νίκα (2π.) και Γαλανόπουλου (2π.). Οι Lyonmen προσπάθησαν να βελτιώσουν την εικόνα τους, βρίσκοντας λύσεις από τους Κεραμειδά (5π.), Κουκουβάκη (3π.), Δημητρίου (2π.) και Μακρύγιαννη (2π.) και επικεντρώνονται πλέον στο προσεχές κρίσιμο ματς απέναντι στους Pink Paper με μοναδικό στόχο τη νίκη που θα τους δώσει και φέτος το εισιτήριο για την knock out φάση του θεσμού.

Στο τέλος του αγώνα, οι Lyonmen είχαν 10/49 δίποντα, 4/23 τρίποντα και 2/6 βολές. Μάζεψαν 32 ριμπάουντ, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 2 μπλοκ.

Στον αντίποδα, ο Tripodiakos είχε 20/46 δίποντα, 7/32 τρίποντα και 1/10 βολές. Μάζεψε 61 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 7 φορές, ενώ είχε 15 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Στέλιος Κοπτσάς με 17 πόντους, έχοντας 4/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε 3 λάθη σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Κουκουβάκης με 9 πόντους, έχοντας 0/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 6 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 λάθος και 2 κλεψίματα σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Lyonmen (Χατζηαράπης) : Αποίκος 2, Ασημακόπουλος, Δημητρίου 6, Δουκέρης 2, Κεραμειδάς 9 (1), Κουκουβάκης 9 (3), Μακρύγιαννης 4, Τσιάκας, Φραντζέσκος 2.

Tripodiakos (Νίκας) : Γαλανόπουλος 2, Θεοδωρικάκος, Καλδής 5 (1), Καψής 9, Κοπτσάς 17 (3), Μανώλης 14 (2), Νίκας 6, Πιτταράς 2, Τσαγκάρης 7 (1).

Τι μας άρεσε : Η ταχύτητα στο παιχνίδι του νεοσύστατου Τριποδιακού.