27/11/2022
RBD Gipsy Blinders 10 12 20 7 - 49 -
RBD Indians B.C 29 15 20 16 - 80 -

Εμφατικοί και πολύφωνοι Indians !

Μεσημέρι Κυριακής στο κλειστό του Αγίου Νικολάου οι Gipsy Blinders (2-3) υποδέχθηκαν τους Indians (4-2) για την 7η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου του Rebound League. Η ομάδα του Μανώλη Κρητικού ούσα ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και έχοντας αξιοσημείωτη πολυφωνία στις επιθετικές λύσεις επικράτησε άνετα και εμφατικά με 49-80. Πάμε, όμως, να δούμε λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Με σπασμένα φρένα μπήκαν στο κλειστό των Λιοσίων οι Ινδιάνοι. Έχοντας υψηλά ποσοστά ευστοχίας και πρωταγωνιστές τους Νικολάου (8π.), Αρβανίτη (7π.), Σωτηρέλη (6π.) και Βελτσίστα (6π.) οι φιλοξενούμενοι έχτισαν από νωρίς διψήφιο προβάδισμα ασφαλείας. Δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν στον ίδιο ρυθμό οι Blinders που έμειναν πίσω, παρά την προσπάθεια των Πολίτη (6π.), Πασχαλάκη (2π.) και Ζένο (2π.). Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 10-29.

Πιο ισορροπημένο ήταν το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου με το επιμέρους σκορ να γράφει 12-15. Οι Indians συνέχισαν να παίρνουν πόντους από αρκετούς διαφορετικούς παίκτες, με τον Παπανικολάου (6π.) να ξεχωρίζει σε αυτό το διάστημα. Στην αντίπερα όχθη, ο Πασχαλάκης συνέχισε να δημιουργεί προβλήματα στην αντίπαλη άμυνα, όμως οι Gipsy Blinders βρέθηκαν πίσω με 20 πόντους οδεύοντας προς τα αποδυτήρια. Σκορ ημιχρόνου, 22-44.

Πραγματική παράσταση από τις δύο ομάδες μετά την ανάπαυλα, καθώς το επιμέρους σκορ έγραψε 20-20. Λαρίσης (8π.), Πασχαλάκης (4π.), Λάμπος (4π.) και Ζένος (3π.) τράβηξαν το κουπί για τους γηπεδούχους, ενώ οι Indians απάντησαν κυρίως με Κώτσια (8π.), Νικολάου (4π.) και Σωτηρέλη (4π.). Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 42-64.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα. Οι Blinders κόλλησαν επιθετικά, οι Indians διεύρυναν ακόμη περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα με τον πρόεδρο της ομάδας Μανώλη Κρητικό να ολοκληρώνει το ματς όντας ο πιο εύστοχος παίκτης.

Στο τέλος του αγώνα, οι Gipsy Blinders είχαν 19/47 δίποντα, 2/22 τρίποντα και 5/17 βολές. Μάζεψαν 43 ριμπάουντ, μοίρασαν 13 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, ενώ είχαν 14 λάθη και 1 μπλοκ.

Στον αντίποδα, οι Indians είχαν 23/54 δίποντα, 9/25 τρίποντα και 7/9 βολές. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 22 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 9 λάθη και 3 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Σωτηρέλης με 13 πόντους, έχοντας 5/9 δίποντα και 1/3 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και ήταν αλάνθαστος σε 24 λεπτά συμμετοχής.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Πασχαλάκης με 13 πόντους και double-double, έχοντας 6/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα και 1/7 βολές. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκλεψε 1 φορά, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Gipsy Blinders (Λαρίσης) : Γεωργούλας, Ζένος 7 (1), Λάμπος 7, Μπερζελέας, Πασχαλάκης 13, Λαρίσης 11 (1), Πολίτης 11.

Indians (Κρητικός) : Αρβανίτης 9 (1), Βελτσίστας 11 (1), Γάκος 3 (1), Κρητικός 5 (1), Νικολάου 18 (1), Παπανικολάου 9 (1), Πρισιμιτζής 2, Σωτηρέλης 13 (1), Τριαντάφυλλος 2, Τσαλκιτζής, Χαραλαμπάκης.

Τι μας άρεσε : Η πολυφωνία των Indians.