22/04/2024
Meracles 6 18 17 24 - 65 -
Brazzerzz Beachterzz 12 16 16 14 - 58 -

Η... εμπειρία μέτρησε στο τέλος!

"Τσίμπησαν" στο τέλος οι Meracles, καθώς ενώ έχαναν στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου, γύρισαν το παιχνίδι και επιβλήθηκαν με τελικό σκορ 65-58 των Brazzerzz Beachterzz.

Ασύνδετοι, άστοχοι και χωρίς συγκέντρωση μπήκαν στο παρκέ οι γηπεδούχοι, με τους "μωβ" από την άλλη να τα κάνουν σχεδόν όλα τέλεια και με ένα σερί 0-12 να παίρνουν τα ηνία της αναμέτρησης, με τον Ζώτο και τον Γρηγορακάκη από περιφέρεια και από κοντά να μην έχουν... θέμα. Ο Γουλανδρής έδωσε τον τόνο στη συνέχεια, ο Σκλάβος και ο Τραφαλής ακολούθησαν και οι Meracles βελτιώθηκαν και με 6 συνεχόμενους πόντους έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 6-12 πίσω. Αν κάτι άλλαξε τη ροή του αγώνα, αυτό ήταν η είσοδος του Μακρή, ο οποίος με τα ριμπάουντ του, τη σκληραδα του και την εμπειρία του βελτίωσε άμεσα την παρέα του, με τον Αυγουλή παράλληλα να σκοράρει και να κρατά τους γηπεδούχους κοντά στους Beachterzz, με το ημίχρονο να κλείνει στο 24-28.

Ο Πολυχρονόπουλος φάνηκε να έχει μεγάλα αποθέματα ενέργειας, τα εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο και οδηγούσε την παρέα του Δημητριάδη επιθετικά. Η ένταση ανέβηκε λιγάκι, η ποιότητά του αγώνα και αυτή αρκετά, με τον Φασουλάκη να αφήνει πίσω το κακό του πρώτο ημίχρονο, να βγαίνει μπροστά και να κλείνει την τρίτη περίοδο με τους Meracles πίσω με 41-44! Εκεί οι Brazzerzz Beachterzz φάνηκε να μένουν από ενέργεια.. Το εκμεταλλεύτηκαν με τον καλύτερο τρόπο αυτό οι Meracles, με τον Τραφαλή να μη σταματά λεπτό να είναι σε κάθε φάση, με το τελικό 65-58 να δίνει το ροζ φύλλο αγώνα στον Αυγουλή και την παρέα του!

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παύλος Τραφαλής με 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα λάθος. Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Ζήσης Πολυχρονόπουλος με 18 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ένα κλέψιμο, ένα λάθος.

Meracles (Αυγουλής): Σκλάβος 10, Αυγουλής 2, Γουλανδρής 9, Τραφαλής 11, Μακρής 15, Φασουλάκης 18.

Brazzerzz Beachterzz (Δημητριάδης): Πολυχρονόπουλος 18, Ζώτος 20, Βγενόπουλος 5, Δριβάκος 2, Χαΐτος 2, Δημητριάδης, Γρηγορακάκης 11.

Τί μας άρεσε: Το όμορφο μπάσκετ που είδαμε!