19/05/2023
Πόρτο 18 15 23 10 - 66 -
Gerakas Hawks 10 9 8 17 - 44 -

Ένα ακόμη ροζ στη συλλογή της Πόρτο!

Το βράδυ της Παρασκευής στο Basketaki Arena η Πόρτο επικράτησε των Gerakas Hawks με 66-44, φτάνοντας τις 4 νίκες στον 2ο όμιλο της Summer Development League και παραμένοντας μόνη πρώτη στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα. Τέταρτη ήττα σε ισάριθμα ματς για τα Γεράκια που αναζητούν ακόμη τα πατήματά τους.

Σαφώς πιο αποτελεσματική ήταν στο ξεκίνημα η Πόρτο που βασίστηκε κυρίως στο επιθετικό κρεσέντο του Ζαφειράκη (10π.), αλλά και στους Τοπούζογλου (3π.), Γώγο (3π.) και Μπακλέση (2π.) μπαίνοντας σε θέση οδηγού. Οι Hawks, παρότι ξεκίνησαν με ένα γρήγορο 0-6, δεν είχαν ανάλογη συνέχεια και έτσι, παρά την προσπάθεια των Δασκαλάκη (3π.), Γιαννακάκη (2π.), Κουμεντάκη (2π.) και Λιγνού (2π.) βρέθηκαν πίσω με 8 πόντους. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 18-10.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου το σκηνικό δεν άλλαξε. Ούσα αποτελεσματική κυρίως στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις με τα μακρινά σουτ του Τοπούζογλου, η Πόρτο διεύρυνε σημαντικά το υπέρ της προβάδισμα. Κουμεντάκης (4π.), Λιγνός (3π.) και Παλλαντζάς (2π.) τράβηξαν το κουπί στην επίθεση των Hawks, που είχαν και πάλι κάποια κενά διαστήματα. Σκορ ημιχρόνου, 33-19.

Μετά την ανάπαυλα τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Γιαννακάκη (6π.) αναπτέρωσαν προσωρινά το ηθικό των φιλοξενούμενων. Η Πόρτο, όμως είχε άμεση αντίδραση και απαντώντας με Ζαφειράκη (9π.), Ράπτη (6π.), Τσαλτάκη (3π.), Γώγο (3π.) και Χατζηδάκη (2π.), έστειλε απότομα τη διαφορά στους 29. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 56-27.

Διαδικαστικό χαρακτήρα έλαβε το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα με τους Gerakas Hawks να βελτιώνουν σημαντικά την εικόνα τους, χάρη στους Πικάση (6π.), Λιγνό (4π.), Λιοφάγο (3π.), Κουμεντάκη (2π.) και Δάσκαλο (2π.). Σημάδια χαλάρωσης στο φινάλε έδειξε η Πόρτο που απολαμβάνει τη μοναξιά της κορυφής και έχει κλείσει ήδη θέση στα Playoffs του καλοκαιρινού πρωταθλήματος.

Στο τέλος του αγώνα, η Πόρτο είχε 10/34 δίποντα, 13/29 τρίποντα και 7/14 βολές. Μάζεψε 48 ριμπάουντ, μοίρασε 18 ασίστ, έκλεψε 8 φορές, ενώ είχε 11 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι Gerakas Hawks είχαν 10/38 δίποντα, 6/30 τρίποντα και 6/13 βολές. Μάζεψαν 33 ριμπάουντ, μοίρασαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ είχαν 10 λάθη και 1 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Τοπούζογλου με 12 πόντους, έχοντας 0/2 δίποντα και 4/6 τρίποντα. Μάζεψε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, ενώ ήταν αλάνθαστος σε 27 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Νίκος Κουμεντάκης 10 πόντους, έχοντας 3/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο και 1/1 βολή. Μάζεψε 4 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, ενώ είχε μόλις 1 λάθος σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Πόρτο (Γώγος) : Αρβανιτάκης 2, Βρυώνης, Γώγος 6 (1), Ζαφειράκης 20 (5), Μπακλέσης 8, Ράπτης 10 (2), Τοπούζογλου 12 (4), Τσαλτάκης 6 (1), Χατζηδάκης 2.

Gerakas Hawks (Πικάσης) : Βερύκιος, Γιαννακάκης 8 (2), Δασκαλάκης 5 (1), Κουμεντάκης 10 (1), Λιγνός 9, Λιοφάγος 4 (1), Παλλαντζάς 2, Πικάσης 6 (1), Τζελέπης.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.