26/02/2020
Φα.Πα. - - - - - 80 -
Devotion - - - - - 70 -

Ένα αλλόκοτο ντέρμπι με τη ΦΑ.ΠΑ. να νικάει ξανά στο τέλος

Στα πλαίσια της 20ης αγωνιστικής του BPL, η ΦΑ.ΠΑ. αναμετρήθηκε με την «πεσμένη» Devotion. Το παιχνίδι ήταν ενδιαφέρον με την ομάδα του Δενδή να βάζει τα γυαλιά στους νέους αν και με μόλις 5 παίχτες. Παρόλα αυτά, η αποβολή του Πετρόπουλου με 5 φάουλ και η αυταπάρνηση της Φαρμακευτικής, οδήγησε στην νίκη της ομάδας του Γεράνιου, στην παράταση με 10 πόντους (80-70).

Πολύ δυνατά μπήκε η Devotion στο 1ο δεκάλεπτο. Εκμεταλλευόμενη την δύναμη και την εμπειρία της, η αρμάδα του Πετρόπουλου δημιούργησε μια διαφορά 7 πόντων. Σε αυτό τα μέγιστα συνέβαλε ο Νικολόπουλος με 5, ενώ από 2 καλάθια είχαν οι Δενδής και Γιαννακόπουλος. Για την ΦΑ.ΠΑ. 5 πόντους είχε ο captain Γεράνιος.

Το γκάζι πάτησαν οι παίχτες και των 2 ομάδων στο 2ο δεκάλεπτο. Το τέμπο έγινε ταχύτατο με τους αιφνιδιασμούς και τις φαντεζί πάσες να έχουν την τιμητική τους. Ο Γεράνιος αν και επιθετικά δεν είχε στήριγμα, «κουβάλησε» την ομάδα του με 11 πόντους. Όμως τα 3 τρίποντα του Λιοφάγου και τα 2 καλάθια του Γιαννακόπουλου κράτησαν μπροστά στο σκορ την Devotion.

Σε διψήφιο αριθμό έφτασε η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων στην 3η περίοδο. Με ηγέτη τον Πετρόπουλο, η Devotion έκανε γιο-γιο την ΦΑ.ΠΑ. Τι και αν 6 διαφορετικοί παίχτες σκόραραν για την Φαρμακευτική. Η εμπειρία της Devotion μίλησε σε αυτό το δεκάλεπτο.

Στην 4η περίοδο άρχισε η κατρακύλα της Dev. Η αποβολή του Πετρόπουλου με 5 φάουλ, άφησε με 4 παίχτες τους φιλοξενούμενους. Αυτό ώθησε την ΦΑ.ΠΑ. να παλέψει. Με οδηγό τον Γεράνιο που είχε 12 και με τον Θεοδοσιάδη να ακολουθεί με 2 τρίποντα, η ΦΑ.ΠΑ. οδήγησε το ματς στην παράταση. 12 πόντους είχε ο super Δενδής.

Στην παράταση, όπως ήταν λογικό η Devotion δεν άντεξε. Άμεσο αποτέλεσμα, ήταν η ΦΑ.ΠΑ. με τα 2 τρίποντα του Χύτα να πάρει ακόμα 1 ροζ φύλο αγώνα, αυτή την φορά με σκορ 80-70 απέναντι στην «λαβωμένη» από τις ελλείψεις Devotion.

Mvp ήταν ο Λεωνίδας Γεράνιος με 29 πόντους, 5 ριμπάουντ (3-2), 7 ασίστ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα σε 41:48 λεπτά αγώνα. Σούταρε 7/12 δίποντα (58,3%), 3/5 τρίποντα (60%) και 6/11 βολές (54,5%). Για την Devotion ξεχώρισε ο Δημήτρης Δενδής με 25 πόντους, 9 ριμπάουντ (2-7), 6 ασίστ, 2 κλεψίματα και 5 λάθη σε 45 λεπτά αγώνα. Σούταρε 5/11 δίποντα (45,4%), 1/5 τρίποντα (20%) και 12/17 βολές (70,6%).

Σαν σύνολο, η Φαρμακευτική Πατρών είχε 23/54 δίποντα (42,6%), 8/28 τρίποντα (28,6%), 10/19 βολές (52,6%), 44 ριμπάουντ (12-32), 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 μπλοκ και 16 λάθη. Η Devotion είχε 19/46 δίποντα (41,3%), 6/29 τρίποντα (20,7%), 14/20 βολές (70%), 37 ριμπάουντ (12-25), 17 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.

ΦΑ.ΠΑ. (Στασινόπουλος): Μαυρογιάννης 3, Μπόχαλης 2, Γεράνιος 29 (7 ασίστ), Γκοτσόπουλος 2, Χύτας 16 (8 ριμπ), Λιόπετας 4, Θεοδοσιάδης 14 (7 ριμπ), Βασιλειάδης 4, Μπαλτάς 6, Κόκκινος.

Devotion (Πετρόπουλος): Πετρόπουλος 4 (10 ριμπ), Νικολόπουλος 9, Γιαννακόπουλος 16 (11 ριμπ), Δενδής 25 (9 ριμπ), Λιοφάγος 16.

Τι μας άρεσε: Το πάθος και των 2 ομάδων!