04/11/2019
Slam Ducks 1 12 10 15 - 38 -
Deflections 18 15 23 13 - 69 -

Ένα απ' όλα του Θωμά!

Εύκολα ήρθε και η δεύτερη νίκη για τους Deflections στον έβδομο όμιλο της D2-League, καθώς με όπλο την άμυνά τους επικράτησαν εύκολα των Slam Ducks με 38-69 στον Κολωνό, έχοντας για ακόμη μια φορά τον Θωμά Νικολαΐδη σε καυτή βραδιά με 22 πόντους!

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Deflections έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας, καθώς με 5 πόντους του Πάλλα, 4 του Μαζιώτη και τριποντάκι του Σκανδάλη, προηγήθηκαν με 1-18, με τον Μαυροζούμη να βάζει τον μοναδικό πόντο της ομάδας του στα πρώτα λεπτά από την γραμμή της φιλανθρωπίας.

Το δεύτερο δεκάλεπτο του παιχνιδιού ήταν πιο ισορροπημένο, ωστόσο η ομάδα του Χειράκη πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 20 πόντων, 13-33, χάρη σε 5 πόντους του Νικολαΐδη, 4 του Μαζιώτη και 3 του Κατσαρού. Για τους Slam Ducks στην δεύτερη περίοδο από την περιφέρεια εκτέλεσαν οι Χάλδας και Νίκος Σαραγάς, ενώ 3 ποκυοθς είχε και ο Μαργάνης.

Με συνοπτικές διαδικασίες κλείδωσαν την νίκη στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Deflections, εκεί όπου με 8 πόντους του Νικολαΐδη, 7 του Πάλλα και 4 του Σκανδάλη, ξέφυγαν στους 33, 23-56. Ο Προφήτης με 4 πόντους, ο Χάλδας με 3 και ο Μόσχος με 2 ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι για τις “Πάπιες” σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 23-56!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Deflections κατέβασαν ταχύτητα και έφτασαν τελικά στη νίκη με 38-69 , έπειτα από 7 πόντους του Νικολαΐδη και 6 του Κατσαρού. Ο Μαυροζούμης με 5 πόντους ξεχώρισε στα τελευταία λεπτά για τους Slam Ducks, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Νίκος Σαραγάς, Πολυχρονίδης, Γιώργος Σαραγάς, Μπουτεράκος και Χάλδας.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 7/16 βολές, 11/47 δίποντα και 3/14 τρίποντα. Πήραν 31 ριμπάουντ, έδωσαν 4 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 17 λάθη. Από την άλλη μεριά, οι νικητές είχαν 6/16 βολές, 24/50 δίποντα και 6/18 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 16 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, έκαναν 18 λάθη και είχαν 2 κοψίματα.

Πολυτιμότερος των Slam Ducks ο Προφήτης με 4 πόντους, έχοντας  2/4 δίποντα και 0/4 τρίποντα. Μάζεψε 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 4 φορές και έκανε 1 λαθάκι. Mvp των Deflections ο συνήθης ύποπτος Νικολαΐδης με 22 πόντους (double-double), έχοντας 0/2 βολές, 5/8 δίποντα και 4/8 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 4 λάθη.

Slam Ducks (Σαραγάς Ν.): Χάλδας 8 (1), Σαραγάς Ν. 5 (1), Σαραγάς Γ. 2, Ισαακίδης, Μαυροζούμης 6 (1), Μαργάνης 4, Πολυχρονίδης 1, Μπουτεράκος 3, Μόσχος 4, Μπούνταλης, Καραλουκάς

Deflections (Χειράκης): Κατσαρός 11, Σταυρόπουλος 4, Σκανδάλης 7 (1), Μενδρινός 1, Αντωνάκης, Οικονομάκος 4, Νικολαΐδης 22 (4), Πάλλας 12, Μαζιώτης 8

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό καλάθι του Σταυρόπουλου στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου!