12/04/2022
Cleveland Havaliers 12 5 7 12 - 36 -
Τεμπελχανάδες 13 18 7 16 - 54 -

Ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή οι Τεμπελχανάδες!

Το απόγευμα της Κυριακής 10 Απριλίου στο Μενίδι, οι Τεμπελχανάδες πήραν σημαντική νίκη στην προσπάθεια που κάνουν για παραμονή, καθώς επικράτησαν σχετικά άνετα με 36 – 54 απέναντι στην πεντάδα των Cleveland Havaliers.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στην πρώτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν εναλλάξ και τους Τεμπελχανάδες να έχουν μικρό προβάδισμα με 12 – 13. Ο Απάλλας με 7 πόντους οδηγούσε την επίθεση των προπορευόμενων, ενώ για τους Havaliers, ξεχώρισαν Τσιρίμπας με 5 πόντους και Σημαντήρας με τρίποντο.

Οι Havaliers φάνηκαν να μπαίνουν δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με καλάθι του Συψή και τρίποντο του Λαμπίρη, πήραν προβάδισμα με 17 – 13. Στη συνέχεια ακολούθησε ένα καταιγιστικό εφτάλεπτο από τους Τεμπελχανάδες που με μπροστάρη τον καυτό Απόστολο Δημαρά με 10 πόντους και τους Γκούμα και Κολιούση να βάζουν από 4, πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 17 – 31.