12/02/2024
Γκουρούδες 10 20 14 23 - 67 -
Brothers United 17 8 19 16 - 60 -

Ένα δεκάλεπτο έφτανε για τους Γκουρούδες!

Το βράδυ της Δευτέρας 12 Φεβρουαρίου σε παιχνίδι για τον πρώτο όμιλο της Μaster League, η Brothers αποδείχτηκαν σκληρό καρύδι για τρία ολόκληρα δεκάλεπτα, αλλά οι Γκουρούδες με εξαιρετική εμφάνιση στο τελευταίο, επικράτησαν και παρέμειναν στην κορυφή με ρεκόρ 14 – 1.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Brothers σόκαραν τους γηπεδούχους και κυριαρχώντας μέσα στο ζωγραφιστό με Μπιτζή(6) και Κανελλόπουλο(4), προηγήθηκαν με 10 – 17. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι περιέργως άστοχοι Γκουρούδες, είχαν τον Ν.Αχή να ξεχωρίζει με δύο τρίποντα.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, οι Πράσινοι προσπαθούσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ με Κουτούζη, Κατρατζή και Κανελλόπουλο να βάζουν από ένα καλάθι, αλλά οι Γκουρούδες ανεβάζοντας σταδιακά την απόδοσή τους με κορυφαίο τον Π.Αχή με 11 πόντους και τον Μπαλαούρα να σκοράρει δύο συνεχόμενα τρίποντα, έφεραν το ματς στα μέτρα τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 30 – 25.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν πολύ όμορφο, με τις ομάδες να παίζουν γρήγορο μπάσκετ και το σκορ να πηγαίνει στο ισόπαλο 44 – 44.Οι γηπεδούχοι με Ν.Αχή(8) και Π.Αχή(4)προσπαθούσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ, αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Κουτούζη να παίρνει φωτιά με 10 πόντους και τον Μπιτζή(7) να κυριαρχεί στις δύο ρακέτες, έφεραν το ματς στην απόλυτη ισορροπία.

Ο βομβαρδισμός ξεκίνησε από νωρίς στην τελευταία περίοδο,με Π.Αχή, Ν. Αχή να βάζουν από δύο και τον Μπαλαούρα να προστεθεί ακόμα ένα τρίποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο + 14. Οι Brothers θέλησαν να διασκεδάσουν τις εντυπώσεις στο φινάλε και με δικό τους σερί με κορυφαίους τους Κανελλόπουλο(8) και Κουτούζη(5), μείωσαν και διαμόρφωσαν το τελικό 67 – 60.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Παύλος Αχής με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Παύλος Κουτούζης με 21 πόντους, 6 ριμπάουντ, 7 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Οι Γκουρούδες είχαν 12 / 33 δίποντα, 13 / 31 τρίποντα, 4 / 5 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 6 λάθη. Οι Brothers είχαν 21 / 51 δίποντα, 5 / 18 τρίποντα, 3 / 6 βολές, κατέβασαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 3 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 7 λάθη.

Γκουρούδες(Αχής): Κ. Αχής 20(8ρ.), Π.Αχής 26(7ρ.), Βασιλάκης 2(9ρ.), Μπαλαούρας 6, Οικονόμου 5, Τουπής 8(9ρ.)

Brothers United(Καράμπελας): Καλαματιανός 2, Κανελλόπουλος 14(9ρ.), Καράμπελας 2, Κατραντζής 4, Κουτούζης 21(7 ας.), Μπιτζής 15(13ρ.), Πίτος 2.

Τι μας άρεσε: Η ευστοχία των νικητών από τα 6.75 και η συγκέντρωση των Brothers για τρία δεκάλεπτα.