17/02/2024
Ραμολιμέντα 13 20 26 20 - 79 -
40φεύγα... 11 11 14 11 - 47 -

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για τα Ραμολιμέντα!

Οι 40φεύγα ξεκίνησαν εξαιρετικά το παιχνίδι και με ένα τρίποντο του Σαπαλίδη και δύο πόντους από τον Γιαννόπουλο και τον Αγγελόπουλο, βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 4-9. Εμμανουλίδης με τέσσερις και Ποσταλής με έξι αντέδρασαν για τα Ραμολιμέντα, τα οποία πετυχαίνοντας και ένα τριποντάκι δια χειρός Παρλαβάντζα πήραν αυτά τα ηνία στο φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, 13-11.

Μπαίνοντας στη δεύτερη περίοδο, οι γηπεδούχοι αύξησαν την αποδοτικότητα τους και σκόραραν με τον Ποσταλή, τον Αλεξίου, τον Δανίλη και τον Παρλαβάντζα. Οι 40φευγα δυσκολεύτηκαν να βρουν επιθετικές λύσεις με την ίδια ευκολία που τις βρήκαν στην πρώτη περίοδο και έμειναν πίσω στο σκορ, 33-22, παρά το τρίποντο του Μαρίνη και τους τέσσερις πόντους του Τσακίρη.

Ο Παρλαβάντζας ξεκίνησε καυτός το τρίτο δεκάλεπτο και με έντεκα δικούς του, έδωσε αέρα 17 πόντων στα Ραμολιμέντα, 48-31, μετά το πέρας των πρώτων πέντε λεπτών. Οι φιλοξενούμενοι συνδέθηκαν με το αντίπαλο καλάθι με μπροστάρη τον Γιαννόπουλο και το buzzer-beater του Τσακίρη, όμως δεχόμενοι έξι πόντους από τον Εμμανουηλίδη συνέχισαν να ακολουθούν τους γηπεδούχους, 59-36.

Διαδικαστικού χαρακτήρα ήταν το τελευταίο δεκάλεπτο στη Ζωφριά, με τους Σαπαλίδη και τον Γιαννόπουλο να οδηγεί τους 40φεύγα και τον Παρλαβάντζα τα Ραμολιμέντα. Τα Ραμολιμέντα εν τέλει έκαναν το βράδυ τους εύκολο και έφυγαν νικητές με 79-47.

Betsson MVP για τα Ραμολιμέντα αναδείχτηκε ο Ανδρέας Παρλαβάντζας με 31 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 1 κλεψίμο, ενώ από τους 40φεύγα διακρίθηκε ο Δημήτρης Κωφός με 5 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 6 ασίστ.

Οι γηπεδούχοι είχαν 24/53 δίποντα, 7/19 τρίποντα, 10/14 βολές, 49 ριμπάουντ, 17 ασίστ,  12 κλεψίματα και 12 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 13/46 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 9/15 βολές, 30 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα και 16 λάθη.

Ραμολιμέντα (Παρλαβάντζας): Αλεξίου 11, Δανίλης 5, Εμμανουηλίδης 14, Παρλαβάντζας 31, Ποσταλής 10, Πρωτόπαπας, Τσαφαντάκης 8.

40φεύγα (Κωφός): Αγγελόπουλος 5, Γιαννόπουλος 12, Κωφός 5, Μαρίνης 5, Σαπαλίδης 7, Στέφας, Τσακίρης 13.

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!