01/03/2023
Young Ballers BC 14 23 17 12 - 66 -
Nickan 19 4 16 14 - 53 -

Ένα καλό δεκάλεπτο αρκούσε για τους Ballers!

Το βράδυ της Τετάρτης στο Basketaki Arena οι πρωτοπόροι Young Ballers επικράτησαν με 66-53 της Nickan στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου της Evolution League, διατηρώντας την απόσταση από τους διώκτες τους. Ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (23-4 επιμέρους σκορ) αποδείχθηκε αρκετό για την ομάδα του Μιχάλη Στεφανάκου που είχε αξιοσημείωτη πολυφωνία στην επίθεση. Νέα κρίσιμη ήττα για την Nickan που παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη και θα χρειαστεί πλέον υπερβάσεις για να πετύχει τον στόχο της παραμονής. Ας δούμε, όμως, λίγο πιο αναλυτικά την εξέλιξη της εν λόγω αναμέτρησης.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η Nickan έδειξε να πατά καλύτερα, αφού με το επιθετικό κρεσέντο του συνήθη υπόπτου Ανδριόπουλου (11π.) και τις πολύτιμες βοήθειες των Μαρκόπουλου (3π.), Μειδάνη (3π.) και Γκατζέλη (2π.) μπήκε σε θέση οδηγού. Οι Young Ballers, ωστόσο, δεν άργησαν να βρουν κι εκείνοι τα πατήματά τους και, χάρη στους Μουζάκη (6π.), Βούλγαρη (4π.), Ζορμπάνο (2π.) και Τσατάλη (2π.), παρέμειναν σε κοντινή απόσταση. Σκορ 1ου δεκαλέπτου, 14-19.

Στη συνέχεια του πρώτου ημιχρόνου τα δεδομένα άλλαξαν απότομα. Ανεβάζοντας ένταση στην άμυνα, οι γηπεδούχοι ήλεγξαν απόλυτα την κατάσταση βρίσκοντας αρκετές λύσεις από 7 διαφορετικούς παίκτες και «χτυπώντας» στο ανοιχτό γήπεδο. Η Nickan αντιμετώπισε σοβαρά προβλήματα στο κατέβασμα της μπάλας, υπέπεσε σε αρκετά λάθη και σκόραρε μόλις 4 πόντους δια χειρός Ανδριόπουλου. Σκορ ημιχρόνου, 37-33.

Μετά την ανάπαυλα το ματς ήταν αρκετά ισορροπημένο. Η Nickan βελτιώθηκε σε αμφότερες τις πλευρές του γηπέδου, βασιζόμενοι επιθετικά στους Ανδριόπουλο (6π.), Μαρκόπουλο (6π.) και Μειδάνη (4π.). Στην αντίπερα όχθη, οι Ballers με πρωταγωνιστές τους Τσατάλη (6π.), Μουζάκη (5π.), Βούλγαρη (4π.) και Κρόκο (2π.) κατάφεραν να διατηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας. Σκορ 3ου δεκαλέπτου, 54-39.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Nickan πραγματοποίησε φιλότιμη προσπάθεια να βελτιώσει την εικόνα της, χάρη στους Μειδάνη (5π.), Τσίλη (3Π.), Μορφιάδη (2π.) και Χρήστου (2π.). Οι Ballers σκόραραν όσο χρειάστηκε για να μην αγχωθούν, με το δίδυμο Στεφανάκος (7π.) – Βούλγαρης (5π.) να κάνει τη διαφορά στο φινάλε.

Στο τέλος του αγώνα, οι Young Ballers είχαν 18/45 δίποντα, 9/33 τρίποντα και 3/7 βολές. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 15 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές, ενώ είχαν 13 λάθη και 3 μπλοκ. Στον αντίποδα, η Nickan είχε 20/50 δίποντα, 2/23 τρίποντα και 7/18 βολές. Μάζεψε 54 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκλεψε 9 φορές, ενώ είχε 14 λάθη και 4 μπλοκ.

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιχάλης Βούλγαρης με 16 πόντους και double-double, έχοντας 5/10 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 0/2 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, ενώ είχε 1 μπλοκ και 4 λάθη σε 30 λεπτά συμμετοχής. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γιάννης Μειδάνης με 12 πόντους και double-double, έχοντας 5/12 δίποντα, 0/1 τρίποντο και 2/5 βολές. Μάζεψε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, ενώ είχε 2 λάθη σε 34 λεπτά συμμετοχής.

Young Ballers (Στεφανάκος) : Ανδρεάδης, Βαρκάρης 3 (1), Βούλγαρης 16 (2), Ζορμπάνος 4 (1), Κοσμόπουλος, Κρόκος 2, Μουζάκης 16 (2), Σταματής 4, Στεφανάκος 10 (1), Τσατάλης 11 (3).

Nickan (Ανδριόπουλος)  : Ανδριόπουλος 21, Γκατζέλης 3, Κωστόπουλος, Μαρκόπουλος 9 (1), Μαστορόπουλος 1, Μειδάνης 12, Μορφιάδης 2, Τσίλης 3 (1), Χρήστου 2.

Τι μας άρεσε : Το πάθος των δύο ομάδων.