17/09/2020
Leontario BC 11 4 26 10 - 51 -
Destroyed Pistons 12 15 4 6 - 37 -

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για το Leontario!

Νικηφόρο ήταν το ξεκίνημα για το Leontario στο Basketaki Cup. Η ομάδα του Κωνσταντιδέλη χάρη σε ένα τρομερό τρίτο δεκάλεπτο (26-4 επιμέρους σκορ) επικράτησε 51-37 των Destroyed Pistons και άρχισε ιδανικά τη νέα σεζόν.

Αναγνωριστικό ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τις δύο ομάδες. Οι Destroyed Pistons ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν με 5-0, όμως δεν είχαν διάρκεια. Λάθη και βιαστικές επιλογές δεν τους επέτρεψαν να ελέγξουν τον ρυθμό. Από την άλλη πλευρά, το Leontario αν και μπήκε νωθρά στο παιχνίδι, δεν άργησε να βρει τα πατήματα του. Έδειξε μεγαλύτερη υπομονή στην επίθεση και προηγήθηκε για πρώτη φορά (11-10) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου, το οποίο όμως ολοκληρώθηκε με τους Destroyed Pistons σε θέση οδηγού (11-12).

Το σκηνικό δεν άλλαξε καθόλου στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Οι δύο ομάδες ήταν πολύ επιρρεπείς στο λάθος και συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι – χέρι στο σκορ. Τουλάχιστον στο πρώτο τρίλεπτο, αφού από εκεί και πέρα οι Destroyed Pistons ανέλαβαν δράση. Ήταν πολύ πιο αποτελεσματικοί στην επίθεση σε σχέση με τον αντίπαλο και με μπροστάρη τον Μάλφα έτρεξαν επιμέρους σκορ 4-15, που τους έφερε στο ημίχρονο με διψήφια διαφορά (15-27).

Η αντίδραση των γηπεδούχων δεν άργησε να έρθει. Με μπροστάρη τον Πλαγιαννάκο και άμυνα για… σεμινάριο, το Leontario απάντησε με σερί 10-0 σε διάστημα τριών λεπτών και μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (25-27), φωνάζοντας παρών. Ο Σαμψάκης προσπάθησε να “αφυπνίσει” τους συμπαίκτες του, όμως οι Destroyed Pistons δεν αντέδρασαν ποτέ και ουσιαστικά είχαν αφεθεί στις… ορέξεις του αντιπάλου. Ακολούθησαν δύο τρίποντα από τον Πλαγιαννάκο, που είχε πάρει “φωτιά” και το Leontario πήρε εκ νέου το προβάδισμα (35-29), το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (41-31).

Το Leontario είχε βάλει τις βάσεις για το νικηφόρο ξεκίνημα στη σεζόν και το μόνο που έμενε ήταν να κάνει καλή διαχείριση. Όπως και έγινε. Λεστάκης και Προκοπίου έβαλαν το… λιθαράκι τους στην επίθεση και η διαφορά άγγιξε τους 15 πόντους (46-31). Από την άλλη πλευρά, οι Destroyed Pistons έδειξαν πως ούτε τις λύσεις είχαν, αλλά ούτε τα ψυχικά αποθέματα για να “κυνηγήσουν” το ματς. Έτσι τα εναπομείναντα λεπτά απέκτησαν διαδικαστικό χαρακτήρα, με το Leontario να ξεκινά το Κύπελλο με το… δεξί (51-37).

Συνολικά το Leontario είχε 19/62 εντός πεδιάς, 6/17 τρίποντα και 7/8 ελεύθερες βολές, μάζεψε 33 ριμπάουντ (7-26), μοίρασε 12 ασίστ, έκλεψε 10 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 17 λάθη. Από την άλλη, οι Destroyed Pistons είχαν 17/60 εντός πεδιάς, 2/17 τρίποντα και 1/12 ελεύθερες βολές, μάζεψαν 43 ριμπάουντ (12-31), μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές την μπάλα και υπέπεσαν σε 21 λάθη.

Leontario (Κωνσταντιδέλης): Κοντός, Προκοπίου 3, Ζαβιτσάνος 4, Πλαγιαννάκος 17 (10ρ.), Κορωνάκης 2, Σπυρόπουλος, Κωνσταντιδέλης 2, Τσιάντης 12, Λεστάκης 5, Χατζησπύρου 6.

Destroyed Pistons (Σπανόπουλος): Αντώνος (10ρ.), Μάλφας 13, Καρακίτσος 5, Σαμψάκης 2, Σπανόπουλος 3, Ρουκουνάκης 10, Μανιάτης, Μαντάς, Πανταζής 2, Βερβαινιώτης 2.

Τι μας άρεσε: Η απόδοση που έπιασε το Leontario στην τρίτη περίοδο. Κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση και έβαλε τις βάσεις για τη νίκη.