10/06/2022
Collectors 23 16 9 13 - 61 -
Δαλάι Κλάμα 11 20 24 12 - 77 -

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Development League  , η Δαλάι Κλάμα πραγματοποίησε τη τρίτη νίκη στη διοργάνωση  , καθώς οι Collectors  υπέκυψαν στην ανωτερότητα της με σκορ 61-77 .

Οι φιλοξενούμενοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Γιώργο Τσιάρα  , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 18 πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι  με τους Παπασπύρου και Κυριακού να ηγούνται των προσπαθειών τους πήραν τα ηνία στο σκορ , 11-5 και 14-8 , ενώ με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα έκλεισαν τη περίοδο στο συν δώδεκα , 23-11   . Ο Κλούτσος πέτυχε 6 πόντους , ενώ 9 είχε ο Κυριάκου.

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Παπασπύρου  και η παρέα του διατήρησαν το προβάδισμα , 32-21 , οι παίκτες του κόουτς Μπουρελάκου μείωσαν στους τέσσερις , 33-29 , με τον φωτεινό πίνακα στο τέλος του ημιχρόνου να δείχνει το 39-31 υπέρ των γηπεδούχων  . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μπέης  με 6 πόντους  , ενώ 9 είχε ο Παπασπύρου  .

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν στο παρκέ του Basketaki Arena με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχαν απάντηση σε κάθε πρόβλημα που τους τέθηκε στο παρκέ , πίεσαν στην άμυνα , έκλεψαν μπάλες και έτρεξαν το γήπεδο με απόλυτη επιτυχία με το τέλος της προτελευταίας στροφής της αναμέτρησης να τους βρίσκει σε θέση  οδηγού με σκορ 48-55  . Ο Τσιάρας  πέτυχε 6 πόντους , ενώ 5 είχε ο Παπασπύρου  .

Το τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης αποτέλεσε τυπική διαδικασία , με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν τη τρίτη νίκη στη διοργάνωση με σκορ 61-77  .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Γιώργος Τσιάρας με 18 πόντους , 7 ριμπάουντ , 5 κλεψίματα  και 3 ασίστ , ενώ για τους ηττημένους ο Κωνσταντίνος Κυριάκου είχε 15 πόντους , 3 κλεψίματα και 4 κοψίματα  .

Η Δαλάι Κλάμα είχε  23/46 δίποντα , 8/27 τρίποντα  , 7/12 βολές ,  50 ριμπάουντ , 15 ασίστ , 7 κλεψίματα , 1 κόψιμο  και 10 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 16/51 δίποντα , 9/25 τρίποντα , 2/3 βολές , 40 ριμπάουντ , 9 ασίστ ,  7 κλεψίματα , 6 κοψίματα  και 13 λάθη .

Collectors(Κυριακού): Βλαχογιάννης 5 , Κυριακού 15 , Λαγός 4 , Παπασπύρος 31 , Σαβέριος 6  .

Δαλάι Κλάμα(Μπουρελάκος) : Κλούτσος 22 , Μπέης 8 , Μπαλατσός 8 , Ντεμελής 10 , Τσιάρας 18 ,  Φλαμπουρής 6 , Χατζάκης 5   .

Τι μας άρεσε : Το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο των νικητών!