19/06/2023
Hood BC 18 24 11 16 - 69 -
Pink Paper 23 7 9 18 - 57 -

Ένα δεκάλεπτο και 1-0 η Hood!

Το πρώτο βήμα για την πρόκριση στα προημιτελικά της Summer Master League έκανε χθες το βράδυ στο κλειστό του Περιστερίου η Hood, καθώς με όπλο το εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου έτρεξε 24-7 επιμέρους σκορ, κέρδισε το Pink Paper με 69-57 στο πρώτο παιχνίδι της σειράς.

Σαφώς ανώτερο ήταν το Pink Paper στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με show του Σακκή με 14 πόντους και τρίποντα των Καραΐσκου - Ορφανίδη βρέθηκε στο +8, 7-15, και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 18-23! Ο Ζέγγος με 9 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο είχαν οι Γιοβάνης και Χανιώτης.

Στην δεύτερη περίοδο η Hood αποφάσισε να παίξει άμυνα και με νέους 9 πόντους του Ζέγγου, 4 του Πετράκου και τρίποντα των Χανιώτη - Σαρρή, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και πήγε στα αποδυτήρια με αέρα 12 πόντων, 42-30. Λίγα πράγματα επιθετικά για τους φιλοξενούμενους σε εκείνο το σημείο, με τον Σακκή να εκτελεί από την περιφέρεια και τους Μποτσάκο - Αζάρ να σκοράρουν από 2 πόντους έκαστος.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όπου τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες των δύο ομάδων, ωστόσο η παρέα του Πατσάκα διατήρησε εύκολα την διψήφια διαφορά, 53-39, με τον Καραγιαννίδη να παίρνει την σκυτάλη στην επίθεση και να σκοράρει 5 πόντους, όσους σημείωσε και ο Ορφανίδης για λογαριασμό του Pink Paper. Σκορ τρίτης περιόδου 53-39!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δύσκολα θα άλλαζε κάτι στο κλειστό του Περιστερίου και έτσι η Hood έφτασε εύκολα στη νίκη με 69-57, μετά από εύστοχες προσπάθειες των Σαρρή, Ζέγγου, Χανιώτη και Πετράκου. Για τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Αζάρ, Καραΐσκος, Μποτσάκος και Σακκής.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 10/13 βολές, 16/35 δίποντα και 9/28 τρίποντα. Πήραν 53 ριμπάουντ, έδωσαν 17 ασίστ, έκλεψαν 4 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 4 κοψίματα. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 6/16 βολές, 15/54 δίποντα και 7/21 τρίποντα. Μάζεψαν 39 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Betsson mvp για την Hood για ακόμη μια φορά ο Ζέγγος με 23 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 5/7 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Μάζεψε 10 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος του Pink Paper ο Σακκής με 23 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 6/17 δίποντα και 3/4 τρίποντα. Πήρε 3 ριμπάουντ, έδωσε 4 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη.

Hood (Πατσάκας): Γιοβάνης 3 (1), Ζέγγος 23 (3), Καραγιαννίδης 10 (1), Λαύκας 1, Μασουράκης 2, Πετράκος 10, Σαρρής 10 (2), Χανιώτης 10 (2)

Pink Paper (Αζάρ): Καμπόσους, Αζάρ 10 (1), Καραΐσκος 8 (1), Κονταρίνης 2, Κοντομίχος, Κωλέττης, Μποτσάκος 6, Ορφανίδης 8 (2), Σακκής 23 (3)

Τι μας άρεσε: Η διαχείριση του αγώνα από την Hood!