23/11/2019
Brazzerzz Beachterzz 18 13 11 7 - 49 -
Renegades BC 10 13 13 22 - 58 -

Ένα δεκάλεπτο και στην κορυφή οι Renegades!

Αν και για τρία δεκάλεπτα τα βρήκαν σκούρα απέναντι στους Brazzerzz Beachterzz, οι Renegades με αντεπίθεση διαρκείας στο τελευταίο δεκάλεπτο, όπου έτρεξαν 22-7 επιμέρους σκορ, κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να κάνουν το 4/4 στον πρώτο όμιλο της Development League!

Με την τριπλέτα Μανωλάτου (6π), Αγγέλου Δριβάκου (4π) και Πίλτση (4π) να δίνει τις λύσεις στην επίθεση στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, οι Brazzerzz Beachterzz πήραν ικανοποιητικό προβάδισμα 8 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, 18-10. Το δίδυμο Βλάχου – Κολοτούρου τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά με 5 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Στην δεύτερη περίοδο οι οράνιε κατάφεραν να χτίσουν τρεις φορές διψήφια διαφορά 10 πόντων, πηγαίνοντας τελικά στα αποδυτήρια με προβάδισμα 8 πόντων, 31-23, χάρη σε 7 πόντους του Δημητριάδη και 4 του Πίλτση. Τους Renegades κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι Βλάχος (5π) και Ζησιμόπουλος (4π), ενώ από δύο πρόσθεσαν οι Σαμπατακάκης και Ζουμπουρλής.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της επανάληψης το συγκρότημα του Ευσταθίου κατάφερε να πλησιάζει απειλητικά στους 3, 37-34, με τον Σαμπατακάκη να παίρνει μπρος σκοράροντας 8 πόντους και τον Ζησιμόπουλο να τον ακολουθεί με άλλους 5. Τελικά η παρέα του Φώτη Δριβάκου διατήρησε το τιμόνι στα χέρια της, 42-36, με τον Παναγιώτη Πίλτση να ηγείται της επίθεσης της ομάδας του με 6 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Σκορ τρίτης περιόδου 42-36!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Renegades έκαναν αντεπίθεση διαρκείας και με τους Κολοτούρο (9π), Σαμπατακάκη (7π) και Βλάχο (4π) να πετούν φωτιές, έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 49-58. Δεν μπόρεσαν στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι να βρουν αρκετές λύσεις στην επίθεση και έτσι οι πόντοι των Αγγέλου Δριβάκου, Πίλτση και Μανωλάτου δεν ήταν αρκετοί για το ροζ φύλλο αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν το ματς έχοντας 6/16 βολές, 20/51 δίποντα και 1/22 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι νικητές είχαν 4/12 βολές, 15/34 δίποντα και 8/31 τρίποντα. Μάζεψαν 48 ριμπάουντ με την σειρά τους, μοίρασαν 12 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές, έκαναν 13 λάθη και είχαν 3 τάπες.

Πολυτιμότερος των Brazzerzz Beachterzz ο Πίλτσης με 16 πόντους, έχοντας 0/3 βολές και 8/14 δίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και υπέπεσε σε 4 λάθη. Mvp των Renegades ο Σαμπατακάκης με 17 πόντους (double-double), έχοντας ¾ βολές, 4/6 δίποντα και 2/9 τρίποντα. Πήρε 15 ριμπάουντ, σέρβιρε 5 έτοιμα καλάθια, έκανε άλλα τόσα λάθη και έκλεψε 2 φορές.

Brazzerzz Beachterzz (Δριβάκος Φ.): Σπάχος, Πίλτσης 16, Δριβάκος Φ. 3, Δριβάκος Α. 10, Δημητριάδης 10, Μανωλάτος 10 (1)

Renegades (Ευσταθίου – Κονδύλης): Κολοτούρος 12 (4), Σαμπατακάκης 17 (2), Ζησιμόπουλος 11 (1), Αληζιώτης (2 τάπες), Ζουμπουρλής 4, Βλάχος 14 (1), Σκαπετοράχης (3 ασίστ)

Τι μας άρεσε: Το εξαιρετικό παιχνίδι που έκαναν οι Brazzerzz Beachterzz για τρία δεκάλεπτα, όπως επίσης και η τελευταία περίοδος «φωτιά» των Renegades!