16/10/2022
Α.Σ.Κ. Αρισταίος 6 12 32 13 - 63 -
Aballiers 19 14 10 10 - 53 -

Ένα δεκάλεπτο... πάτημα για Αρισταίο!

Με φοβερό, καταπληκτικό, ανεπανάληπτο τρίτο δεκάλεπτο, ο Αρισταίος "έπνιξε" στην πίεση τους Aballiers και πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με τελικό σκορ 63-53 στο κλειστό του ΣΕΦ.

Οι Aballiers ακολούθησαν τον ρυθμό που συνήθως δίνει στα παιχνίδια του ο Αρισταίος και έτρεξαν, με Θάνο και Παγάνο να ξεχωρίζουν για τους μπλε, με Γκίνη και Βαλερά να σκοράρουν για τους "νησιώτες", για το 6-19 πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γραμματικός ανέλαβε παραπάνω πρωτοβουλίες στη δεύτερη περίοδο, με τον Μουλαρογιάννη από την άλλη να μπαίνει για να προσπαθήσει να αλλάξει το μομέντουμ χωρίς να τα καταφέρνει όμως εξ' ολοκλήρου, καθώς οι Aballiers ήταν συγκεντρωμένοι και εύστοχοι, κλείνοντας το ημίχρονο μπροστά με 18-33.

Γρήγορο 6-0 για Αρισταίο με ασφυκτική πίεση και καλάθια από Τούντα, Γκίνη και Γ. Παούρη με την εικόνα του παιχνιδιού να αλλάζει. Παγάνος και Βερνίκος προσπάθησαν να μην παρασυρθούν από τον φρενήρη ρυθμό της ομάδος του Δεμένεγα, αλλά δεν τα κατάφεραν όπως και όλοι οι Aballiers, με την τρίτη περίοδο να κλείνει στο 50-43 για Αρισταίο!

Προσπάθησε πάρα πολύ, σκόραρε, αλλά δεν κατάφερε να επαναφέρει τους φιλοξενούμενους μπροστά ο Σ. Θάνος, με τον Αρισταίο να έχει τους Παούρη και Μουλαρογιάννη οδηγούς για τη μεγάλη νίκη με σκορ 63-53.

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο "χαζομπαμπάς" Βασίλης Βαλεράς, που με την οικογένειά του στο γήπεδο δεν μπορούσε τίποτα λιγότερο από 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα και ένα κόψιμο. Από Aballiers ξεχώρισε ο Σωτήρης Θάνος με 12 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι γηπεδούχοι είχαν 24/60 δίποντα, 3/27 τρίποντα, 6/13 βολές, 60 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 12 κλεψίματα, 6 κοψίματα και 14 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 17/45 δίποντα, 4/25 τρίποντο,7/10 βολές, 42 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 16 λάθη.

Αρισταίος (Δεμένεγας): Gjini 10, Τούντας 2, Παούρης Γ. 16, Βαλεράς 11 (13 ριμπ.), Παούρης Β. 6, Μπερκέτης, Φιλιππόπουλος 6, Ψημίτης, Μήτσικας 2, Μουλαρογιάννης 9, Παναγιωταράκος 1, Κανιάς.

Aballiers (Παγάνος): Κρητικός 10, Θάνος Σ.12, Παγάνος 4, Θάνος Ν. 6, Μιτουλάκης 2, Γραμματικός 13 (13 ριμπ.), Βερνίκος 6, Λιακόπουλος, Μανώλης.

Τί μας άρεσε : Μία εκπληκτική κίνηση στο ποστ από τον Φιλιππόπουλο.