14/02/2023
Hood BC 16 10 17 24 - 68 -
Lyonmen 17 11 11 6 - 45 -

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε για την Hood!

Το βράδυ της Τρίτης, ανήμερα του Αγίου Βαλεντίνου στο Athens Sports Hall, για την 12η αγωνιστική του τρίτου ομίλου της Master και σε ένα παιχνίδι ντέρμπι για 30 ολόκληρα λεπτά, η Hood που υπερτερούσε σε αθλητικότητα και ενέργεια, πάτησε το γκάζι στο τέταρτο και έφτασε σε μια εύκολη επικράτηση με 68 – 45, απέναντι στους εξαιρετικούς για όσο άντεξαν Lyonmen!

Το πρώτο δεκάλεπτο, είχε δύο όψεις, με την Hood να μπαίνει πολύ καλύτερα στο παρκέ και με Πετράκο(6), Σιφναίο(3), Σαρρή(3) να δίνουν τις λύσεις, προηγήθηκε με 12 – 5. Μετά το πεντάλεπτο, οι Lyonmen βρήκαν ρυθμό στην επίθεση και με τον Θεοδώρου με 9 πόντους να δείχνει ασταμάτητος και τον Καλαποθαράκο να βάζει δύο τρίποντα, γύρισαν υπέρ τους το ματς με 16 – 17.

Οι άμυνες είχαν πρωταγωνιστικό ρόλο στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να αλληλοεξοντώνονται επιθετικά και τα Λιοντάρια να κρατούν μικρό προβάδισμα με 27 – 28. Του Δημητρίου έγινε στην επίθεση των Lyonmen με Κώστα και Γιώργο να βάζουν από 4 πόντους, ενώ την απάντηση για την ομάδα του Πατσάκα, έδιναν κυρίως οι Θεόδωρου με 4 και Σαρρής με τρίποντο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η ομάδα του Χρόνη ξέμεινε από ιδέες και λύσεις , με τον Θεοδώρου να πετυχαίνει ένα τρίποντο και τέσσερις ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλάθι, με αποτέλεσμα η Hood που έβγαλε περισσότερη ενέργεια μέσα στο παρκέ, να έχει πολυφωνία στην επίθεση και με τον Σαρρή να ξεχωρίζει με 5 πόντους, να παίρνει προβάδισμα με 44 – 39.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Ηood δεν σταμάτησε να πιέζει δευτερόλεπτο!!Δέχτηκε μόνο 6 πόντους με γρανιτένια άμυνα και με την επίθεση να παίρνει φωτιά από τον Σιφναίο που πέτυχε 9 πόντους, τον Πρωτόγερο να μπαίνει στην εξίσωση του ματς με 6 και τέσσερις ακόμα παίκτες να βάζουν από ένα καλαθάκι, έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση με 68 – 45, παραμένοντας μόνη πρώτη στον τρίτο όμιλο της Μaster.

Betsson Mvp αναδείχτηκε ο Γιώργος Σιφναίος με 15 πόντους, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 5 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γρηγόρης Καλαποθαράκος με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 κλεψίματα.

Η Hood είχε 19 / 40 δίποντα, 6 / 21 τρίποντα, 12 / 21 βολές, κατέβασε 41 ριμπάουντ, μοίρασε 14 ασίστ, έκλεψε 11 φορές την μπάλα και υπέπεσε σε 9 λάθη. Οι Lyonmen είχαν 14 / 44 δίποντα, 4 / 18 τρίποντα, 5 / 9 βολές, κατέβασαν 36 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές την μπάλα υπέπεσαν σε 17 λάθη.

Hood(Πατσάκας): Μιλίσεβιτς 3 , Θεοδώρου 4, Λαύκας 7(12ρ.), Μένος 5, Μασουράκης 4, Πετράκος 9, Πρωτόγερος 6, Σαρρής 13, Σιφναίος 15, Στεφόπουλος, Χανιώτης 2(7ρ.).

Lyonmen (Χρόνης): Ασημακόπουλος 2, Γ. Δημητρίου 2, Κ. Δημητρίου 6, Δουκέρης, Θεοδώρου 14, Καλαποθαράκος 17, Μακρυγιάννης 2, Σάρλης 4, Σιαμήτρος 5(8ρ.), Τζουβάνας, Φραντζέσκος.

Τι μας άρεσε: Το εκπληκτικό σε άμυνα και επίθεση τέταρτο δεκάλεπτο των νικητών.