20/01/2024
Κλειώ 7 15 11 11 - 44 -
Friends 12 24 14 16 - 66 -

Ένα ευχάριστο μεσημέρι για τους Friends!

Λιάπης και Χρυσοσπάθης έκαναν πολύ καλό ξεκίνημα και οι Friends προηγήθηκαν 2-7. Οι γηπεδούχοι πλησίασαν με Λυμπερόπουλο και Τσιώλο (6-7), ωστόσο οι Friends έμειναν μπροστά μέχρι το φινάλε του πρώτου δεκαλέπτου, όταν και το σκορ έγραφε 7-12.

Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες ανέβασαν ρυθμούς και αυτό βοήθησε ώστε να βελτιωθεί και η γενική εικόνα του παιχνιδιού. Η Κλειώ πλησίασε στο -4(20-24), όμως με ένα μικρό σερί οι φιλοξενούμενοι απομακρύνθηκαν στο 20-30. Ο Χρυσοσπάθης έδωσε κι άλλες λύσεις επιθετικά και οι δύο ομάδες πήγαν στο ημίχρονο με μία διαφορά 14 πόντων (22-36).

Η εικόνα δεν άλλαξε έπειτα από την επιστροφή των δύο ομάδων από την ανάπαυλα, με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μειώσουν την απόσταση και τους Friends να έχουν συνεχώς απάντηση. Ο Σακελλαρίδης άρχισε και εκείνος να παίρνει προσπάθειες και να βάζει το «λιθαράκι» του, με το σκορ να πηγαίνει πλέον στο 33-50.

Στη τέταρτη περίοδο ο Κούκιος έδειξε ένα πολύ δραστήριο πρόσωπο, με τους Friends να έχουν τον απόλυτο έλεγχο στο παιχνίδι. Η διαφορά είχε φτάσει σε τέτοια επίπεδα που και οι γηπεδούχοι ήξεραν πως δεν μπορούσαν να ζητήσουν κάτι παραπάνω από το συγκεκριμένο ματς. Έτσι το τελικό σκορ έγραψε 44-66.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Ευάγγελος Σακελλαρίδης με 11 πόντους, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 12 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από την Κλειώ ξεχώρισε ο Σπυρίδων Καλαλής με 8 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Κλειώ μέτρησε 13/50 δίποντα, 3/11 τρίποντα, 9/19 βολές, 38 ριμπάουντ, αλλά και 7 ασίστ, 5 κλεψίματα, 19 λάθη και 1 μπλοκ. Οι Friends είχαν 24/54 δίποντα, 3/12 τρίποντα, 9/18 βολές, 50 ριμπάουντ, 16 ασίστ, όπως και 14 κλέψιματα, 16 λάθη και 4 μπλοκ.

Κλειώ (Αμπατζής): Αμπατζής 4(4ρ.), Γρομιτσάρης 6(7ρ.), Καλαλής 8(8ρ.), Καραγιαννόπουλος, Καραμπέτσας, Λυμπερόπουλος 13(4ρ.), Πασχάλης, Πολυχρονόπουλος 5(7ρ.), Τσιώλος 8(3ρ.)

Friends (Λιάπης): Διαμαντής, Κούκιος 11(5ρ.), Λιάπης 9(9ρ.), Μεγρέμης 2(4ρ.), Μπίτζιος 12(3ρ.), Παπαευθυμίου, Σακελλαρίδης 11(12ρ.), Τοκατλίδης 9(5ρ.), Χρυσοσπάθης 12(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Η καλή εικόνα που έδειξαν σε όλο το ματς οι Friends.