03/03/2024
Grava Thunders 6 12 9 2 - 29 -
Beeranhas 8 7 19 8 - 42 -

Ένα ευχέλαιο στους "Κεραυνούς" και Playoff mode για τα Beeranhas!

Τα Beeranhas ξεκίνησαν τον αγώνα με 4-0 σερί, με τους Ευαγγέλου και Κουγιεντάκη να τρυπάνε την άμυνα των γηπεδούχων. Ο ρυθμός άλλαξε, με τους γηπεδούχους να τρέχουν ένα δικό τους σερί 4 πόντων, που πυροδότησε το μπλοκ του Βήχου στον Μπαλατσούκα. Το δεκάλεπτο έληξε 6-8 υπέρ των φιλοξενούμενων, με τον Αναγνωστόπουλο και Κύρκο να διαμορφώνουν το προβάδισμα και τον Ντούρμα να μειώνει.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες πήραν μπρος επιθετικά μετά το πέμπτο λεπτό του δεκαλέπτου, με τους Thunders να είναι πιο εύστοχοι επιθετικά . Το τρίποντο του Γκόγκου διαμόρφωσε το σκορ του πρώτου ημιχρόνου , με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 18-15.

Η τρίτη περίοδος του αγώνα ήταν αναμφίβολα η πιο παραγωγική, με τους φιλοξενούμενους να επιστρέφουν δυναμικά στο σκοράρισμα. Ο Κουγιεντάκης με τους 8 πόντους και ο Ευαγγέλου με τους 5 ήταν οι κύριοι σκόρερ για την ομάδα τους, με τον δεύτερο να μοιράζει επίσης τρεις τελικές πάσες. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι είχαν ως οδηγό τον Βήχο με 4 πόντους, ενώ το τρίποντο του Τσακέτα στο φινάλε του δεκαλέπτου διαμόρφωσε το σκορ σε 27-34 υπέρ των Beeranhas, με διαφορά 7 πόντων.

Η δράση της τέταρτης περιόδου ήταν περιορισμένη, με τους γηπεδούχους να χάνουν σε μικρό διάστημα τρεις από τους εφτά παίχτες τους με τραυματισμό και να μένουν με τέσσερις. Οι δύο ομάδες συμφώνησαν στην λήξη του αγώνα, με το ήδη διαμορφωμένο σκορ, 29-42. Οι Beeranhas πήραν την νίκη, στέλνοντας τους στην 7η θέση της βαθμολογίας.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Ευαγγέλου Ιωάννης των Beeranhas, με  10 πόντους,7  ριμπάουντ, 8 τελικές πάσες , καθώς και 3 κλεψίματα. Για τους Grava Thunder ξεχώρισε ο Βήχος Ιωάννης με 8 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Grava Thunders (Ντούρμας): Ντούρμας 4 , Τσακέτας 5 , Γκόγκος 4 , Κυρίτσης 3, Νάσης , Βήχος 8 , Τσιμπίδης 5 .

Beeranhas (Μιχαηλίδης): Δέτσης 3 , Ευάγγελου 10 , Κουγιεντάκης 13 , Κύρκος 4 , Μιχαηλίδης 2 , Μπαλατσούκας 5 , Χαϊδάκης 2 , Αναγνωστόπουλος 3.

Τι μας άρεσε: Το Buzzer Beater τρίποντο του Τσακέτα για την λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Τι δεν μας άρεσε: Οι τραυματισμοί των παιχτών της Grava Thunder.