10/03/2024
Frigo Driver 8 20 19 12 - 59 -
Winston Wizards 18 13 4 8 - 43 -

Ένα ημίχρονο έφτανε στους Frigo Driver!

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Wizards μπήκαν αεράτοι στο παρκέ και εκμεταλλευόμενοι την ευστοχία τους από τα 6.75 με Καπετάνο(2), Σταυρόπουλο και Νταή , ξέφυγαν με διψήφια διαφορά. Στο στρατόπεδο των Κίτρινων που έτρωγαν πολύ εύκολους πόντους στην άμυνα, ξεχώρισε ο Γ. Μιχαλακάκος με 4 πόντους.

Άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τον Μιχαλακάκο με 9 πόντους να οδηγεί με ατομικές προσπάθειες τους Frigo Driver και παίρνοντας βοήθειες από Παπαδάκη – Μαθιό που σκόραραν από 4 αμφότεροι, πλησίασαν 28 – 31. Στην αντίπερα όχθη , οι Wizards στηρίχτηκαν και πάλι στα μακρινά σουτ και με Τοσουνίδη, Καπετάνο , Νταή να πετυχαίνουν από ένα ,πήγαν προπορευόμενοι στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μονόλογος για τους Frigo Drivers, με τους Κίτρινους να φέρνουν το ματς απολύτως στα μέτρα τους και με επιμέρους 19 – 4 να στέλνουν τη διαφορά στο + 12. Μιχαλακάκος με 7 και Παπαδάκης 6 πόντους αντίστοιχα ανέλαβαν δράση για τους τυπικά γηπεδούχους, ενώ στην φτωχή συγκομιδή των Κόκκινων, από ένα καλάθι πέτυχαν Σταυρόπουλος και Γιαπουλής.

Τυπική διαδικασία εξελίχθηκε το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.Οι Wizards επιδόθηκαν σε σωρεία τρίποντων με Νταή και Σταυρόπουλο να πετυχαίνουν από ένα, με τους γηπεδούχους με την γνωστή ατομική συνταγή από Μιχαλάκο(4) και Παπαδάκη(6), να φτάνουν σε πολύ άνετη επικράτηση με 59 – 43.

Betsson MVP αναδείχτηκε ο Γιώργος Μιχαλακάκος με 26 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθανάσιος Σταυρόπουλος με 14 πόντους, 15 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 3 κλεψίματα.

Frigo Driver(Παπαδάκης): Απολωνάτος, Βαμβακέρης, Γκίκα 2, Κωστάκης(9ρ.),Λουκατάρης,Μαθιός 8(17ρ.), Γ.Μιχαλακάκος 26(7ρ.), Σ.Μιχαλακάκος 6(10ρ.), Παπαδάκης 17(11ρ.).

Winston Wizards (Νταής):Γιαπουλής 2, Καπετάνος 9, Νταής 13, Σταυρόπουλος 14(15ρ.), Τοσουνίδης 3(14ρ.), Τσίκης 2.