28/01/2023
Clowns 10 16 19 17 - 62 -
Baca Juniors BC 7 10 9 6 - 32 -

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Clowns!

Σάββατο βράδυ στο κλειστό του Αγίου Νικολάου για το πρωτάθλημα της Development, οι Clowns φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο, επιβλήθηκαν της Baca Junior με το ευρύ 62-32. Οι ‘’οράνιε’’ βρίσκονται στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα παρέα με τους Abaliers, ενώ οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν στην 13η θέση με μόλις μια νίκη στο παλμαρέ τους.

Οι γηπεδούχοι είχαν ως Betsson MVP τον Χρήστο Μπουρνάζο με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 4 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Νίκος Γαργαλάκος είχε 11 πόντους, 9 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Πάμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτή την όμορφη αναμέτρηση.

Στις πρώτες στιγμές του αγώνα οι Clowns ήταν ελαφρώς καλύτεροι, καθώς το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου τους βρήκε στο συν τρία με σκορ 10-7. Ο Σαρίκας σε 9:04 λεπτά συμμετοχής ηγήθηκε των προσπαθειών της ομάδας του με 5 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, ενώ τον ακολούθησε απόδοση ο Ζαρανίκας(3π). Στην αντίπερα όχθη, ο Γαργαλάκος πλήγωσε τους γηπεδούχους μέσα από το ζωγραφιστό, πετυχαίνοντας 4 πόντους.

Το δεύτερο μέρος του παιχνιδιού εξακολούθησε να μην διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με τον φωτεινό πίνακα στο πέρας του ημιχρόνου να δείχνει το 26-17 υπέρ των ‘’πορτοκαλί’’. Ο Μελάς(5π) πήρε τη σκυτάλη του σκοραρίσματος και με τους Κιούσης και Σαρίκα να ευστοχούν σε δύο σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 αποτέλεσαν τον κυριότερο λόγο για το προβάδισμα των εννέα πόντων. Στον αντίποδα, ο Μπίζος(5π) βοήθησε τη Baca να μείνει εντός διεκδίκησης του παιχνιδιού.

Η Clowns επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να θυμίσουν σε όλους όσους βρέθηκαν στο κλειστό του Αγίου Νικολάου ότι είναι μία από τις καλύτερες ομάδες της Development. Οι ‘’οράνιε’’ ανέβασαν την ένταση στο παιχνίδι τους, περιόρισαν τη Baca στους εννέα πόντους,  κυριάρχησαν στα ριμπάουντ και με τους Ζαρανίκα(6π) και Μελά(4π) να αποτελούν τους πρώτους σκόρερ, έκλεισαν τη προτελευταία στροφή σε θέση ισχύος με σκορ 45-26.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι συνέχισαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη για το πρωτάθλημα της Development League με σκορ 62-32.

Οι Clowns είχε 19/46 δίποντα, 6/19 τρίποντα, 6/12 βολές, 46 ριμπάουντ, 10 ασίστ, 11 κλεψίματα και 15 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 11/42 δίποντα, 2/13 τρίποντα, 4/10 βολές, 35 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 10 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 18 λάθη .

Clowns(Ζαρανίκας): Βασιλάκος 8, Δήμος 6, Ζαρανίκας 10, Κιούσης 3, Μελάς 13, Μπουρνάζος 14, Σαρίκας 8.

Baca Juniors(Κασφίκης) : Βασιλάκος 8, Δήμος, Ζαρανίκας 10, Κιούσης 3, Μελάς 13, Μπουρνάζος 14, Σαρίκας 8.

Τι μας άρεσε : Η εμφάνιση των νικητών στο δεύτερο ημίχρονο!