09/03/2020
Δαλάι Κλάμα 11 17 23 19 - 70 -
Γέροντες 14 9 10 5 - 38 -

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Δαλάι Κλάμα

Με σημείο αναφοράς την εξαιρετική τους άμυνα στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, οι Δαλάι Κλάμα επιβλήθηκαν με το ευρύ 70-38 των Γερόντων και συνεχίσουν να ελπίζουν για playoffs. Οι Γέροντες παρουσίασαν ανταγωνιστικό πρόσωπο στο πρώτο εικοσάλεπτο, όμως στην επανάληψη δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό και μοιραία έμειναν χωρίς νίκη μετά από 14 αγωνιστικές.

Δυναμικά ξεκίνησαν το ματς οι γηπεδούχοι και προσπάθησαν να πάρουν από νωρίς τα ηνία, όμως, παρότι προηγήθηκαν με 6-0, η συνέχεια δεν τους ανήκε. Οι Γέροντες αντέδρασαν και μέσω της καλής τους άμυνας, βρήκαν ρυθμό και επιθετικά. Έτσι, απάντησαν με επιμέρους 14-4 και έκλεισαν το δεκάλεπτο από θέση οδηγού (10-14).

Οι Δαλάι Κλάμα ξεκίνησαν και πάλι πιο καλά τη δεύτερη περίοδο, μόνο που αυτή τη φορά είχαν διάρκεια στην απόδοση τους.  Κλούτσος και Τσιάρας είχαν δώσει πολλή ενέργεια στην ομάδα τους και οι Δαλάι Κλάμα συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι (23-19 στα μισά της δεύτερης περιόδου). Από την πλευρά τους οι Γέροντες προσπάθησαν να αντιδράσουν όμως δεν είχανε ρυθμό, ούτε στην άμυνα, ούτε στην επίθεση κάτι που συνέβη στο πρώτο δεκάλεπτο. Έτσι οι Δαλάι Κλάμα συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι 28-23.

Στην επανάληψη τα πράγματα άλλαξαν τελείως και αυτό διότι οι δύο ομάδες είχαν ρυθμό. Η μόνη διαφορά ήταν πως οι Γέροντες δεν ήταν το ίδιο αποτελεσματικοί με τον αντίπαλο. Οι Δαλάι Κλάμα συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση (39-28).  Μάλιστα, η διαφορά άγγιξε ακόμη και τους 15 πόντους (45-30) λίγο πριν το τέλος της τρίτης περιόδου και διατηρήθηκε σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τέλος (51-33).

Η αντίδραση των Γερόντων δεν ήρθε ούτε στην τέταρτη περίοδο. Οι δαλάι κλάμα συνέχισαν να είναι σταθεροί στην άμυνα και αποτελεσματικοί μπροστά, έβρισκαν σκορ από πολλούς διαφορετικούς παίκτες και εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (67-30) 2:18’’ πριν το τέλος. Κάπως έτσι κύλησαν τα εναπομείναντα λεπτά με τους Δαλάι Κλάμα να πανηγυρίζουν τη νίκη που διατηρεί ζωντανές τις ελπίδες του για είσοδο στα play off της Development 2.

Οι Δαλάι Κλάμα τελείωσαν το ματς με 27-69 σουτ (39.1%), εκ των οποίων 4-25 τρίποντα (16%), 12-18 βολές (66.7%), μάζεψαν 42 ριμπάουντ (6-36), μοίρασαν 15 ασίστ, έκαναν 12 κλεψίματα και υπέπεσαν σε 8 λάθη. Από την άλλη πλευρά, οι Γέροντες μέτρησαν 14-57 σουτ (24.6%), εκ των οποίων 3-12 τρίποντα (25%), 7-14 βολές (50%), 44 ριμπάουντ (8-36), 3 ασίστ, 4 κλεψίματα και 25 λάθη.

Δαλάι Κλάμα (Μπουρελάκος): Τσιάρας 14, Μιχόπουλος, Κλούτσος 12 (4κλ.), Σταματόπουλος 10, Μπέης 9 (11ρ.), Ντεμελής 8, Μάγος 7, Γκανασούλης 4, Θεοδωρακόπουλος 1, Χατζάκης 5 (9ρ.).

Γέροντες (Γεροντίδης): Γεροντίδης, Καλάβριας 4, Κουτσιούκης, Λομπαρδής 4 (9ρ.), Ναλπαντούδης 6, Δαουτάκος 12 (8ρ.), Μπακάλης 12 (14ρ.).

Τι μας άρεσε: Οι Δαλάι Κλάμα δεν εντυπωσίασαν με την απόδοση τους, αλλά κατάφεραν εύκολα να πάρουν τη νίκη, κάτι που ειναι πολύ σημαντικό όταν δεν βρίσκονται σε καλή μέρα.

Τι δεν μας άρεσε: Τα 25 λάθη των Γερόντων και τα άσχημα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων.