27/12/2023
Beerokoillers 8 3 17 15 - 43 -
ESDDA Graduates 13 1 3 11 - 28 -

Ένα ημίχρονο Beerokoillers!

Ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο μέρος, οι Beerokoillers κέρδισαν τους ESDDA Graduates με 43-28 για την 15η αγωνιστική του πρώτου ομίλου της Development League και αποχαιρέτησαν με τον καλύτερο τρόπο το 2023!

Οι ESDDA Graduates ήταν αυτοί που ξεκίνησαν πιο δυνατά το παιχνίδι και με δύο τρίποντα του Πατουλιά, ένα του Βασιλάκου και 4 πόντους του Παπανικολόπουλου, προηγήθηκαν με 2-9 και έκλεισαν τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 8-13. Ο Λιακόπουλος και ο Ρηγάτος με 3 πόντους έκαστος και ο Στάθης Καλαμάρας με 2 έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Στη δεύτερη περίοδο οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ αστοχίας και έτσι με καλάθι του Στάθη Καλαμάρα, οι Beerokoillers μείωσαν στους 3, 11-14, ενώ για τους φιλοξενούμενους 1/2 βολές είχε ο Καπαγεωργόπουλος.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η παρέα του Μανδηλαρά επέβαλε το δικό της ρυθμό και με 6 πόντους του Λιακόπουλου, 5 του Κοσμαδάκη και 4 του Παγίδα, έχτισε διψήφια διαφορά 12 πόντων, 28-16. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 28-17, διαμόρφωσε για λογαριασμό της ομάδας του Τσίτσιρα ο Βασιλάκος με 1/2 βολές, ενώ νωρίτερα το μοναδικό καλάθι των οράνιε πέτυχε ο Καπαγεωργόπουλος. Σκορ τρίτης περιόδου 28-17!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι "Μπυρόβιοι" είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Κατσίκη, Μανδηλαρά, Παγίδα, Ρηγάτο, Λιακόπουλο και Θανάση Καλαμάρα, έφτασαν εύκολα στη νίκη με 43-28. Για τους ESDDA Graduates στα τελευταία λεπτά του αγώνα βρήκαν στόχο οι Πατουλιάς, Ντάκα, Τσακίρης και Καπαγεωργόπουλος.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 6/13 βολές, 14/47 δίποντα και 3/29 τρίποντα. Πήραν 59 ριμπάουντ, έδωσαν 14 ασίστ, έκλεψαν 12 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 6 τάπες. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 3/13 βολές, 8/47 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Μάζεψαν 51 ριμπάουντ, μοίρασαν 5 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 14 λάθη και είχαν 7 μπλοκ.

Betsson MVP των Beerokoillers ο Λιακόπουλος με 10 πόντους (double-double), έχοντας 2/2 βολές, 4/10 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές, είχε 2 τάπες και ήταν αλάνθαστος. Πολυτιμότερος των ESDDA Graduates ο Πατουλιάς με 8 πόντους, έχοντας 1/2 δίποντα και 2/5 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Beerokoillers (Μανδηλαράς): Λιακόπουλος 10, Καλαμάρας Θ. 2, Καλαμάρας Σ. 4, Κατσίκης 5 (1), Κοσμαδάκης 6 (1), Μανδηλαράς 5, Παγίδας 6, Ρηγάτος 5 (1)

ESDDA Graduates (Τσίτσιρας): Βασιλάκος 4, Καπαγεωργόπουλος 7, Ντάκα 2, Παναγόπουλος, Παπανικολόπουλος 5, Πατουλιάς 8 (2), Παυλής, Τσίτσιρας, Τσακίρης 2

Τι μας άρεσε: Το τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα!