19/02/2020
New York Fix 6 3 12 11 - 32 -
Uncle Drew 13 21 3 7 - 44 -

Ένα ημίχρονο έφτανε για τους Uncle Drew!

Για τον δεύτερο όμιλο της Master και την 13η αγωνιστική, αναμετρήθηκαν οι New York Fix και οι Uncle Drew στο κλειστό Enersize του Μενιδίου, με τους δεύτερους να παίρνουν μία σχετικά εύκολη νίκη όπως και στον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος, λόγω της εκπληκτικής τους απόδοσης στο πρώτο ημίχρονο.

Δυναμικό ξεκίνημα στην αναμέτρηση για τους Uncle Drew, οι οποίοι μετά το πρώτο καλάθι στο παιχνίδι από τους New York Fix, έβαλαν εφτά πόντους σε δύο λεπτά και πήραν από την αρχή προβάδισμα. Οι New York Fix δεν κατάφεραν να φανούν ανταγωνιστικοί και με τέσσερις πόντους στα τελευταία έξι λεπτά μοιραία έμειναν πίσω με 6-13 στο πρώτο δεκάλεπτο. Τέσσερις πόντους πέτυχε ο Καραμανώλης και δύο ο Χριστοδούλου για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Λαζίδης με τέσσερις και Κανδηράκης με τρεις.

Στην δεύτερη περίοδο τα πράγματα για τους New York Fix έγιναν ακόμα χειρότερα. Κακές επιλογές στην επίθεση, άστοχα σουτ και η αποπνικτική άμυνα σε ορισμένες περιπτώσεις των Uncle Drew είχαν ως αποτέλεσμα να σκοράρουν μόνο τρεις πόντους σε όλο το δεκάλεπτο. Από την άλλη, οι Uncle Drew ήταν καταιγιστικοί, βρήκαν στόχο από τα 6.75 και η διαφορά εκτοξεύτηκε αρχικά πάνω από τους 10 (8-20) με 5'28” για το ημίχρονο, ενώ με 1’40” να απομένει η διαφορά έφτασε το +21, 9-30. Το σκορ ημιχρόνου ήταν 9-34, με τον Μπονάτσο να βάζει πέντε πόντους και από τρεις να πετυχαίνουν οι Ανθούλης, Καΐρης και Κανδηράκης.

Εκ διαμέτρου αντίθετη η τρίτη περίοδος. Οι δύο ομάδες άλλαξαν ρόλους και οι Uncle Drew έχασαν την επαφή με το αντίπαλο καλάθι. Σκόραραν μόλις τρεις πόντους με την σειρά τους, ενώ οι καλύτεροι σε αυτό το διάστημα New York Fix δεν είχαν την αποτελεσματικότητα των αντιπάλων τους, ωστόσο κατάφεραν και μειώσουν στο τέλος του δεκαλέπτου σε 21-37. Ο Κώνστας ξεχώρισε με πέντε πόντους και ο Χριστοδούλου με ένα τρίποντο.

Στην τελευταία περίοδο του παιχνιδιού οι Uncle Drew με τρίποντο ανέβασαν πάλι την διαφορά στο +19 και δεν απειλήθηκαν περαιτέρω από τους αντιπάλους τους. Οι New York Fix το μόνο που κατάφεραν ήταν να ρίξουν την διαφορά στους 12 με 6-0 σερί στο τελευταίο λεπτό για το τελικό 32-44. Πρώτος σκόρερ των ηττημένων ο Αθανασόπουλος με τέσσερις πόντους και ο Τσιακαλάκης με τρεις, ενώ για τους νικητές άλλους πέντε πρόσθεσε ο Μπονάτσος.

Mvp της αναμέτρησης  ήταν ο Λαζίδης με 8 πόντους, έχοντας 2/2 βολές, 3/8 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 13 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 1 λάθος. Πολυτιμότερος για τους New York Fix ο Καραμανώλης με 6 πόντους, έχοντας 3/8 δίποντα. Πήρε 12 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 1/3 βολές, 11/42 δίποντα και 3/23 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 8 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 15 λάθη και 1 μπλοκ. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι είχαν 5/11 βολές, 12/36 δίποντα και 5/24 τρίποντα. Μάζεψαν 40 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 11 φορές και έκαναν 5 λάθη.

New York Fix (Πλατανίτης): Κώνστας 8 (1τρ 6ρ), Σεΐζης 1 (6ρ), Καραμανώλης 6 (12ρ), Τσιακαλάκης 3 (1), Παναγόπουλος 2, Παύλου, Αθανασόπυλος 2 (7ρ), Πλατανίτης 8 (7ρ), Χριστοδούλου 5 (1), Καλπακίδης, Κολέτσος.

Uncle Drew (Χριστιδουλόπουλος): Βλυσσίδης 4, Ανθούλης 3 (1), Κυριακόπουλος 3, Χριστοδουλόπουλος 5 (1), Καΐρης 1, Μπονάτσος 10 (11ρ), Λαζίδης 8 (13ρ), Μιχίλι 4, Κανδηράκης 6 (1).

Τι μας άρεσε: Το καταπληκτικό πρώτο ημίχρονο των Uncle Drew.