18/09/2023
Sun City Spurs 11 22 24 12 - 69 -
San Antonio Smurfs 18 7 5 3 - 33 -

Ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τους Sun City Spurs!

Δευτέρα βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το θεσμό του Basketaki Cup, οι Sun City Spurs επιβεβαίωσαν τον τίτλο του φαβορί, καθώς φορτσάροντας στο δεύτερο ημίχρονο και με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα νίκησαν τους αξιόμαχους San Antonio Smurfs με σκορ 69-33! Πάμε να δούμε να δούμε παρέα τι ακριβώς συνέβη σε αυτήν τη αναμέτρηση!

Το πρώτο κομμάτι του παιχνιδιού οι φιλοξενούμενοι έβαλαν δύσκολα στον αντίπαλο τους, καθώς με τους Σταύρου(6π), Γκουρογιάννη(6π) και Νινιό(6π) να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση έκλεισαν τη περίοδο με σκορ το 11-18! Στην αντίπερα όχθη, ο Γκαβανόπουλος με 6 πόντους στο ενεργητικό του αποτέλεσε τον πρώτο σκόρερ της ομάδας του!

Η συνέχεια της αναμέτρησης άνηκε στους γηπεδούχους, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κατέβασαν τους Smurfs στους 7 πόντους, και με τον νεοσυλθέντα Δημήτρη Μαγγωνάκη(9π) να ηγείται των προσπαθειών τους, οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 33-25. Στον αντίποδα οι φιλοξενούμενοι παρουσίασαν έλλειμμα επιθετικών λύσεων και είχα το Νινιό ως πρώτο σκόρερ με 3 πόντους!

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στο παρκέ με σκοπό να ξεδιπλώσουν στο παρκέ της Basketaki Arena ένα σημαντικό μέρος των πραγματικών τους δυνατοτήτων, ανέβασαν ακόμη περισσότερο την ένταση στις δύο πλευρές του παρκέ και με το δίδυμο Γκαβανόπουλο- Μαγγωνάκη να πετυχαίνουν 10 και 7 πόντους αντίστοιχα, βρέθηκαν μια στροφή πριν το τέλος να προηγούνται με είκοσι εφτά πόντους διαφορά(57-30)!

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον ήχο από τη κόρνα λήξης να βρίσκει τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τη πρώτη τους νίκη για τη φετινή αγωνιστική περίοδο με σκορ 69-33!

O καλύτερος παίκτης των νικητών ήταν ο Betsson MVP Χρήστος Γκαβανόπουλος με 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ηλίας Γκουρογιάννης είχε 6 πόντους, 3 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο!

Οι Sun City Spurs είχαν 19/39 δίποντα, 7/27 τρίποντα, 10/17 βολές, 48 ριμπάουντ, 18 ασίστ, 8 κλεψίματα, 3 κοψίματα και 6 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 6/41 δίποντα, 6/21 τρίποντα, 3/8 βολές, 34 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

Sun City Spurs(Ανδριόπουλος): Γκαβανόπουλος 17, Διονυσόπουλος 2, Κακλέας 3, Κουκούλης 2, Κυριαζίδης 12, Κώστης 6, Μαγγωνάκης 16, Ντεντόπουλος 1, Ρούμελης 4, Σαλονικίδης 3, Τσατσάνης 3.

San Antonio Smurfs(Μουτσιόπουλος): Αλέξης 2, Γκουρογιάννης 6, Μανδρώνης, Μουτσιόπουλος 5, Μποχωρίδης, Νίκας, Νινιός 12, Ρούσσος 2, Σταύρου 6.

Τι μας άρεσε : Η άμυνα των νικητών από τα μέσα του δεύτερού δεκαλέπτου και μετά, αλλά και η απόδοση των Γκαβανόπουλου και Μαγγωνάκη!