24/09/2020
Wolves 13 10 23 6 - 52 -
Κλειώ 15 8 6 10 - 39 -

Ένα καλό δεκάλεπτο για το ροζ οι Wolves!

Δύο στα δύο για τους Wolves στον 16ο όμιλο του Basketaki Cup, καθώς με όπλο το εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο και τον Χαρακίδα σε μεγάλα κέφια, κέρδισαν την μαχητική Κλειώ με 52-39 στο κλειστό του Κολωνού.

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε η Κλειώ στο ματς, καθώς με 6 πόντους του Δασκαλόπουλου και 4 του Καλαλή, προηγήθηκε με 6-13, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +2, 13-15. Ο Χαρακίδας με 5 πόντους και ο Μαναζής με 3 ήταν αυτοί που κράτησαν τους γηπεδούχους κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια ισόπαλες με 23-23. Για τους Wolves τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Χαρακίδας (4π), Τύρος, Παλιαρούτης και Παπαευσταθίου, ενώ για τους μπλε σκόραραν οι Δασκαλόπουλος, Πασχάλης, Αμπατζής και Καστανιώτης.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λύκοι ανέβασαν αισθητά την απόδοσή τους και με τους Χαρακίδα (12π), Φιλοκώστα (7π) και Καρατζά (4π) να πετούν φωτιές, έχτισαν διψήφια διαφορά ασφαλείας 17 πόντων, 46-29. Δεν μπόρεσε η Κλειώ να ακολουθήσει τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα, παρά τους 4 πόντους του Δασκαλόπουλου. Σκορ τρίτης περιόδου 46-29!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι Wolves, αν και είχαν μεγάλο black out, έφτασαν τελικά εύκολα στη νίκη με 52-39, μετά από 6 πόντους του Φιλοκώστα. Για τους μπλε στα τελευταία λεπτά ξεχώρισαν οι Αμπατζής και Σφήκας με 4 και 3 πόντους, αντίστοιχα.

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 7/13 βολές, 18/57 δίποντα 3/17 τρίποντα. Πήραν 52 ριμπάουντ, έδωσαν 11 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, ενώ έκαναν 14 λάθη και είχαν 1 μπλοκ. Από την άλλη μεριά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 8/12 βολές, 14/45 δίποντα και 1/15 τρίποντα. Μάζεψαν 37 ριμπάουντ, μοίρασαν 6 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 14 λάθη.

Κορυφαίος των Wolves ο Φιλοκώστας με 15 πόντους, έχοντας 3/3 βολές, 6/9 δίποντα και 0/1 τρίποντο. Μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 2 λάθη. Πολυτιμότερος για την Κλειώ ο Δασκαλόπουλος με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/4 βολές, 5/8 δίποντα και 0/5 τρίποντα. Πήρε 10 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ και υπέπεσε σε 4 λάθη.

Wolves (Τύρος): Παλιαρούτης 3, Καρατζάς 6, Μεϊκόπουλος, Φιλοκώστας 15, Μαρσέλος 3 (1), Μαναζής 3, Παπαευσταθίου 2, Χαρακίδας 18 (2), Τύρος 2

Κλειώ (Αμπατζής): Παπαδάκης 1, Αμπατζής 8, Δασκαλόπουλος 14, Καστανιώτης 6, Πασχάλης 2, Καλαλής 5, Σφήκας 3 (1)

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό τρίτο δεκάλεπτο των Wolves και το δίδυμο φωτιά Χαρακίδα – Φιλοκώστα!