20/01/2024
Red Goats 11 12 11 4 - 38 -
Termites 9 15 23 7 - 54 -

Ένα καλό ημιχρονο ήταν αρκετό για τους Τερμίτες!

Ισορροπημένο ήταν το πρώτο δεκάλεπτο στο Μενίδι, με τον Βασιλάκη και τον Τσιαντή να πετυχαίνουν τέσσερις πόντους για τους γηπεδούχους και τον Σπανό με τρεις και τους Παζάρλογλου, Χριστόπουλο με δύο ο καθένας να απαντούν για τους Τερμίτες. Η ομάδα του Γιακουμή ήταν ελαφρώς πιο αποτελεσματική και τελείωσε την πρώτη περίοδο σε θέση οδηγού, 11-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σπανός προσέθεσε ακόμα δύο τρίποντα στη συλλογή του, για να του απαντήσει ο Αρνίδης με επτά για λογαριασμό των Red Goats. O Χριστόπουλος με ένα καλάθι και φάουλ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι τελείωσαν και το πρώτο μέρος σε θέση οδηγού, 23-24.

Ο Χριστόπουλος και ο Μπιμπούδης ξεκίνησαν καλά την τρίτη περίοδο και με τέσσερις δικούς τους πόντους, εκτόξευσαν τη διαφορά στο συν 13, 25-38! Γκολιανόπουλος με δυο τριποντάκια αντέδρασε για τους λευκούς, χωρίς όμως αυτό να αλλάζει αισθητά το σκορ, 34-47.

Όλα είχαν κριθεί στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, στο οποίο ο Μπιμπούδης προσέθεσε ακόμα τρεις πόντους στον λογαριασμό του, όπως και ο Αρνίδης δυο στον δικό του για τους Red Goats. Οι Termites εν τέλει έφτασαν αισίως στο 6-10, επικρατώντας με 38-54 των Red Goats.

Bettson MVP για τους Τερμίτες αναδείχτηκε ο Δημήτρης Μπιμπούδης με 15 πόντους, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 1 κόψιμο, ενώ από τους Red Goats ξεχώρισε ο Σπύρος Τσιαντής με 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Οι γηπεδούχοι είχαν 11/45 δίποντα, 4/15 τρίποντα, 4/12 βολές, 39 ριμπάουντ, 12 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 7 λάθη, ενώ οι φιλοξενούμενοι είχαν 14/38 δίποντα, 6/22 τρίποντα, 8/9 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 6 λάθη.

Red Goats (Γιακουμής): Αρνίδης 6, Βασιλάκης 5, Γιακουμής 5, Γκολιανόπουλος 9, Μπουλιαρίτης 2, Πέτσας 3, Τσιαντής 8.

Termites (Αποστολόπουλος): Αποστολόπουλος, Μπιμπούδης 15, Παζάρλογλου 6, Πολύδωρος 0, Σπανός 14, Σταματόπουλος 5, Χριστόπουλος 14.

Τι μας άρεσε: Οι τρίποντες βόμβες του γιατρού των Τερμιτών, Φοίβου Σπανού!