26/02/2020
Reload 24 18 21 12 - 75 -
New York Fix 22 13 8 14 - 57 -

Ένα καλό ημίχρονο ήταν αρκετό για Reload!

Με τις μηχανές να φορτσάρουν στο δεύτερο ημίχρονο, η Reload πήρε τη νίκη απέναντι στους New York Fix με 75-57, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του ΣΕΦ, στα πλαίσια της Master κατηγορίας.

Δεν είχε αντίπαλο ο Πανταζής κάτω από τα καλάθια στις αρχές του παιχνιδιού, σκοράροντας τους 8 από τους 10 πρώτους πόντους για Reload, με τους Ορέστη και Λίλη να ακολουθούν. Δύο τρίποντα από Τσιακαλάκη και Καραμανώλη επανέφεραν τους Fix κοντά στο σκορ, μέχρι ο Κουτούζος με προσωπικές ενέργειες φέρει σε απόσταση αναπνοής δύο πόντων την ομάδα του στο τέλος του δεκαλέπτου, με 24-22 μπροστά τη Reload.

Καλύτεροι στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου οι Fix, με τους Τσιακαλάκη, Κώνστα, Χριστοδούλου και Παύλου να σκοράρουν και να κρατούν τους φιλοξενούμενους. Στη συνέχεια ο Λίλης με τον Κοσμίδη ανέβασαν στροφές και οδήγησαν τελικά τους γηπεδούχους του coach Περιβολάρη στο 42-35 σκορ ημιχρόνου.

Προσπάθεια να κρατηθούν στο παιχνίδι για τους Fix, με Κώνστα και Κουτούζο να σκοράρουν και τη διαφορά να είναι σταθερά στους 8-19 πόντους. Με τη Reload όμως να είναι εξαιρετική και με μπροστάρηδες τους σε -εκπληκτική βραδιά- Ορέστη και Πανταζή , η διαφορά ανέβηκε και έτσι οδηγηθήκαμε στο 63-43 του τρίτου δεκαλέπτου.

Πολύ όμορφος ο ρυθμός στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Fix να μη σταματάνε να προσπαθούν να μειώσουν τη διαφορά, το παιχνίδι να είναι πάνω κάτω και τις όμορφες ενέργειες από τους παίκτες των δύο ομάδων να ξεχωρίζουν. Τελικό σκορ 75-57 υπέρ Reload.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάκης Πανταζής με 21 πόντους, 16 ριμπάουντ, μια ασίστ και ένα κόψιμο. Από πλευράς New York Fix ξεχώρισε ο Αλέξανδρος Σεΐζης με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 2 λάθη.

Συνολικά η Reload είχε 23/39 δίποντα, 8/25 τρίποντα, 5/11 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 11 λάθη. Συνολικά οι New York Fix είχαν 15/39 δίποντα, 7/24 τρίποντα, 6/15 βολές, 34 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 6 κλεψίματα, 5 κοψίματα και 11 λάθη.

Reload (Περιβολάρης): Κοσμίδης 7 (4 ασ), Λουφόπουλος 2 (6 ριμπ), Λίλης 14 (7 ριμπ), Πανταζής 21 (16 ριμπ), Ορέστης 19 (4), Καραγιάννης 12 (7 ριμπ).

New York Fix (Πλατανίτης): Κώνστας 6 (5 ριμπ), Σεΐζης 14 (7 ριμπ), Καραμανώλης 7, Τσιακαλάκης 7, Παύλου 3, Αθανασόπουλος, Κουτούζος 12 (5 ριμπ), Χριστοδούλου 8.

Τι μας άρεσε: Η κυριαρχία του Τάκη Πανταζή κάτω από τα καλάθια!