31/10/2022
Limoges 13 17 15 14 - 59 -
West Kings 18 13 20 22 - 73 -

Ένα "ξέσπασμα" έφτανε στους West Kings!

Πιο δύσκολα απ' ότι δείχνει το τελικό 59-73 οι West Kings έκαμψαν την αντίσταση της Limoges, σε εξ αναβολής παιχνίδι για την πέμπτη αγωνιστική της Elite League by Betsson, ανεβαίνοντας εκ νέου στην κορυφή της βαθμολογίας!

Ελαφρώς καλύτεροι ήταν στο ξεκίνημα της συνάντησης οι West Kings, αφού με 9 πόντους του Γεωργούση και τρίποντο του Πεζούλα, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +5, 13-18. Ο Δαβιλάς με 5 πόντους ήταν αυτός που τραβούσε το κουπί στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από ένα τρίποντο έβαλαν οι Σταμάτης και Τάκης Τσατσάνης.

Στην δεύτερη περίοδο η Limoges επέβαλε τον δικό της ρυθμό και με 7 πόντους του Μουζάκη, 5 του Σταμάτη και τρίποντο του Τάκη Τσατσάνη, πήρε δύο φορές κεφάλι στο σκορ με 23-22 & 30-29. Τελικά οι φιλοξενούμενοι πήγαν στα αποδυτήρια όντας σε θέση οδηγού με 30-31, με τον Γεωργούση να σκοράρει ακόμη 7 πόντους και να φτάνει τους 16!

Με 7 νέους πόντους του Μουζάκη και 3 του Παπαϊωάννου, το συγκρότημα του Ευριπιώτη προηγούταν με 41-38, 4:00 για την λήξη της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, οι Πρωταθλητές αντέδρασαν άμεσα και με 8 πόντους του Γεωργούση, δύο τρίποντα του Ρουμελιώτη και 4 πόντους του Βήττα, βρέθηκαν για πρώτη φορά στο +9, 42-51. Το σκορ της τρίτης περιόδου, 45-51, διαμόρφωσε για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Σταμάτης με τρίποντη βόμβα! Σκορ τρίτης περιόδου 45-51!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα του Μαρφαντά είχε τον πλήρη έλεγχο του αγώνα και με δράστες στην επίθεση τους Πεζούλα, Γεωργούση, Σταματόπουλο, Βήττα και Κοζομπόλη, έφτασε δίκαια στη νίκη με 59-74! Για τους "Γάλλους" στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Σταμάτης, Δαβιλάς, Παπαϊωάννου και Παπαδόπουλος.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 4/10 βολές, 11/32 δίποντα και 11/37 τρίποντα. Πήραν 32 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 5 φορές και έκαναν 4 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 7/12 βολές, 18/37 δίποντα και 10/28 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 25 ασίστ, έκλεψαν 2 φορές και έκαναν 11 λάθη.

Πολυτιμότερος της Limoges ο Μουζάκης με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/7 δίποντα και 2/8 τρίποντα, ένα μάζεψε 15 ριμπάουντ και ήταν αλάνθαστος. Betsson mvp των West Kings ο Γεωργούσης με 31 πόντους, έχοντας 6/7 βολές, 5/8 δίποντα και 5/12 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 2 λάθη.

Limoges (Σταμάτης): Μουζάκης 14 (2), Σταμάτης 14 (4), Δαβιλάς 15 (3),Παπαδόπουλος 2, Παπαϊωάννου 8, Τσατσάνης 6 (2)

West Kings (Μαρφαντάς): Βήττας 10, Γεωργούσης 31 (5), Κοζομπόλης 5, Πεζούλας 15 (3), Ρουμελιώτης 6 (2), Σταματόπουλος 4, Σταυρούλης, Φωτόπουλος 2, Τσεμπέρης

Τι μας άρεσε: Τόσο η μαχητικότητα της Limoges, όσο και το δεύτερο μέρος των West Kings!