21/12/2021
Souvlakers 17 11 14 11 - 53 -
Limoges 11 27 14 13 - 65 -

Ένα ξέσπασμα έφτανε για την Limoges!

Επιστροφή στις νίκες για την Limoges στην Elite League, καθώς για την 14η αγωνιστική κέρδισε τους Souvlakers με 53-65 στο κλειστό των Άνω Λιοσίων, στηριζόμενη στο εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο όπου έτρεξε 27-11 επιμέρους σκορ.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Souvlakers στο ξεκίνημα της αναμέτρησης, καθώς με 8 πόντους του Αγγελόπουλου και 5 πόντους του Μελιτζάνη, βρέθηκαν τρεις φορές στο +10, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 17-11. Ο Τσατσάνης με 5 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων, ενώ από 2 είχαν οι Σαμπάνης, Σταμάτης και Σωτηρόπουλος.

Εντελώς διαφορετικό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στην δεύτερη περίοδο, με την Limoges να κυριαρχεί σε όλους τους τομείς και ηγέτη τον Δαβιλά με 13 πόντους, 5 του Τσατσάνη, 4 του Σωτηρόπουλου και τρίποντο του Σταμάτη, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 10 πόντων, 28-38. Τους γηπεδούχους κράτησαν όρθιους σε εκείνο το σημείο οι 5 νέοι πόντοι του Αγγελόπουλου και τα τρίποντα των Μελιτζάνη – Μαγγιώρου.

Απόλυτα ισορροπημένη ήταν η έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, εκεί όπου με 6 πόντους του Βασιλόπουλου και τρίποντο του Καρτσωνάκη οι Λιμουζό διατήρησαν το +10, 42-52. Για την ομάδα του Ποντίκη στο τρίτο δεκάλεπτο τις λύσεις στην επίθεση έδωσαν οι Μαγγιώρος (5π), Barkshire (4π) και Αγγελόπουλος (3π). Σκορ τρίτης περιόδου 42-52!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Ευριπιώτη χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα έφτασε στη νίκη με 53-65 , έπειτα από δύο τρίποντα του Καρτσωνάκη και 4 πόντους του Δαβιλά. Για τους Souvlakers στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι  Μαγγιώρος (4π), Αδάμης (4π) και Αγγελόπουλος (3π).

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν 2/2 βολές, 12/44 δίποντα και 9/30 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 5 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές και έκαναν 15 λάθη. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 10/15 βολές, 17/44 δίποντα και 7/24 τρίποντα. Μάζεψαν 53 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Souvlakers ο Μαγγιώρος με 12 πόντους (double-double), έχοντας 3/11 δίποντα και 2/6 τρίποντα. Μάζεψε 16 ριμπάουντ, έκλεψε 2 φορές και έκανε 4 λάθη. Κορυφαίος της Limoges ο Τσατσάνης με 10 πόντους, έχοντας 4/4 βολές, 0/3 δίποντα και 2/4 τρίποντα. Πήρε 8 ριμπάουντ, έδωσε 6 ασίστ, έκλεψε 1 φορά και έκανε 2 λάθη.

Souvlakers (Ποντίκης): Μελιτζάνης 8 (2), Μαγγιώρος 12 (2), Barkshire 6, Αδάμης 4, Καρανάτσιος 4, Αγγελόπουλος 19 (5)

Limoges (Ευριπιώτης): Δαβιλάς 20 (1), Σωτηρόπουλος 7, Σταμάτης 7 (1), Καρτσωνάκης 11 (3), Τσατσάνης 10 (2), Σαμπάνης 4, Βασιλόπουλος 6

Τι μας άρεσε: Το εκρηκτικό δεύτερο δεκάλεπτο της Limoges!