24/04/2023
War Gamers 14 16 12 16 5 63 -
ReTirees 20 12 13 13 7 65 -

Το 1-0 οι "Συνταξιούχοι" στην παράταση!

Όπως αρμόζει! Η μεγάλη κατηγορία της διοργάνωσης, οι μεγάλες ομάδες, η ποιότητα, το πάθος! Στην παράταση κρίθηκε ο πρώτος αγώνας ανάμεσα στους War Gamers και τους ReTirees, με τον Νίκο Κουσούλη να φεύγει με το ροζ φύλλο αγώνα στο τσεπάκι, με τελικό σκορ 63-65 (κανονική διάρκεια 58-58), για τα προημιτελικά της διοργάνωσης!

Ένας φοβερός και τρομερός Ρομποτής, ο οποίος με περιφερειακά σουτ, με coast to coast και με ό,τι άλλο είχε το... μενού, έβαλε μπροστά το σύνολο των ReTirees στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς Ρίπης, Διαμαντής και Αβραμίδης μπορεί να προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να γυρίσουν το σκορ, με την παρέα του Σπύρου του Σκλαβενίτη να ακολουθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-20.

Το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου είχε 2 μέρη. Το πρώτο όπου οι ReTirees... έκρυψαν τη μπάλα και την εμφάνιζαν στο καλάθι των War, δείχνοντας να παίρνουν το μομέντουμ και ένα δεύτερο, στο οποίο οι "πολεμιστές" πίεσαν, πλησίασαν στο σκορ και γύρισαν στο παιχνίδι! Σκορ πρώτου ημιχρόνου 30-32 για ReTirees.

Αρκετά πιο ισορροπημένο και με... τακτική το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά και να οδηγούνται αρκετά στη γραμμή των βολών. Ο Αβραμίδης ξεχώρισε με την ποιότητά του, ο Σκοπελίτης έβαλε αυτά που έπρεπε και το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 42-45 για τους ReTirees, με το παιχνίδι να έχει... ψωμάκι ακόμα!

Ο Τσιλάβης φαίνεται πως μετά από εκείνο το μεγάλο τρίποντο που έβαλε και... καταδίκασε τη Deportivo, έχει μετατραπεί σε clutch παίχτη, βάζοντας ακόμα ένα μεγάλο καλάθι κοντά στη λήξη, οδηγώντας το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 58-58. Εκεί οι ReTirees έπαιξαν έξυπνα, ήταν καλύτεροι από τους War Gamers στις λεπτομέρειες και κέρδισαν με τελικό σκορ 63-65, κάνοντας το 1-0 στη σειρά!

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Justin Cramer με 24 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ και 2 λάθη. Από War Gamers ξεχώρισε ο Πέτρος Ρίπης με 11 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 14/42 δίποντα, 4/27 τρίποντα, 23/36 βολές, 48 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 13 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 20/53 δίποντα, 4/26 τρίποντα, 13/14 βολές, 43 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 14 λάθη.

War Gamers (Σκλαβενίτης): Αβραμίδης 17, Διαμαντής 9, Θοδωρικάκος 10, Λαζαράκος 3, Μέμεζας 3, Μαυροειδάκος, Πάτερος, Παρίσος 10, Ρίπης 11.

ReTirees (Κουσούλης): Cramer 24, Γιαμαίος 7, Μαθιουδάκης 6, Πλεξουσάκης 2, Ρομποτής 7, Σαρρής 3, Σκοπελίτης 7, Στόλης 2, Τσιλάβης 3, Τσιρίδης 4.

Τί μας άρεσε: Το πάθος για τη νίκη!