13/03/2024
Magoofyδες 13 13 17 18 - 61 -
Mammoth 12 16 26 11 - 65 -

Ένα βήμα μακριά από την επόμενη φάση οι Mammoth!

Ο αγώνας ξεκίνησε με μεγάλη ένταση και ανυπομονησία. Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά, επιδεικνύοντας τις δεξιότητές τους στο γήπεδο. Οι καλύτεροι παίκτες των Magoofyδων, Θαλασσινός και Μπούτζης, έδωσαν τον καλύτερο εαυτό τους, ενώ οι Χουζανας και Μακρής των Mammoth ανταποκρίθηκαν κατάλληλα. Μετά από ένα αρκετά ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, οι Magoofyδες κατάφεραν να κρατήσουν μια ελαφρά διαφορά, καθώς το σκορ ολοκληρώθηκε στο 13-12 υπέρ τους.

Καθώς ο αγώνας προχωρούσε, η ανταγωνιστικότητα μεταξύ των δύο ομάδων αναβαθμίστηκε σημαντικά. Τόσο οι Magoofyδες όσο και οι Mammoth επέδειξαν αποφασιστικότητα και συγκέντρωση σε κάθε φάση του παιχνιδιού. Οι παίκτες Χουζανας και Μακρής των Mammoth ήταν αμετανόητοι στην επίθεση, ενώ οι Θαλασσινός και Μπούτζης των Magoofyδων διατήρησαν την αμυντική σταθερότητά τους. Μετά από ένα δεύτερο δεκάλεπτο γεμάτο ανταλλαγή καλαθιών και αμφίρροπο παιχνίδι, οι Mammoth κατάφεραν να πάρουν μια μικρή διαφορά, με το σκορ να δείχνει 26-28 υπέρ τους.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε κρίσιμο για την εξέλιξη του αγώνα. Οι Mammoth επιδόθηκαν σε μια εκρηκτική επίθεση, ενώ η άμυνά τους ήταν ανίκητη. Από την άλλη πλευρά, οι Magoofyδες προσπάθησαν να αποκρούσουν την επίθεση των αντιπάλων τους, αλλά δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν στην πίεση. Μετά από το τρίτο δεκάλεπτο, οι Mammoth είχαν δημιουργήσει μια σημαντική διαφορά, με το σκορ να δείχνει 43-54 υπέρ τους.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι Magoofyδες επέστρεψαν με αποφασιστικότητα. Παρόλο που βρέθηκαν πίσω στο σκορ, δεν παρέδωσαν εύκολα. Οι παίκτες τους Θαλασσινός και Μπούτζης ηγήθηκαν της αντεπίθεσης, επιδεικνύοντας απίστευτη αντοχή και συνέπεια. Παρόλο που ο αγώνας ήταν σφιχτός μέχρι το τέλος, οι Mammoth κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα. Με ένα εντυπωσιακό τέλος, οι Mammoth πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ 61-65.

MVP του αγώνα είναι ο Παύλος Χουζανας ο οποίος πέτυχε 20 πόντους , μάζεψε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Από την άλλη άξιος αναφοράς είναι ο Κωνσταντίνος Θαλασσινός που έκανε Double Double με 20 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Magoofyδες: Μπούτζης 20 (3) , Σγούρος , Kolev 4 , Βασιλειάδης 4 , Θαλασσινός 20 (1) , Σελεμενάκης 7 , Καραμανλίδης , Τυφλόπουλος 2 , Λινάρδος 4

Mammoth: Μακρής 13 , Χαλκιαδάκης 3 (1) , Φαράντος 4 , Καραγκούνης 5 (1) , Μακρίδης 5 , Λιάκος 9 (1) , Χουζανας 20 (2) , Νικολαΐδης 6