09/03/2024
San Antonio Smurfs 16 13 16 20 - 65 -
Partouzan 13 17 22 19 - 71 -

Ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή!

Ο αγώνας ήταν έντονος από την αρχή, με τις δύο ομάδες να ξεχειλίζουν από πάθος.  Στο τέλος της αναμέτρησης, μετά από πολύ ιδρώτα η Partouzan κατάφερε να πάρει την πολυπόθητη αυτή νίκη, με σκορ 65-71.

Η Partouzan μπήκε με το δεξί στην αναμέτρηση, τρέχοντας ένα 7-0 σερί, θέλοντας να επιβάλλει τον ρυθμό της στην αναμέτρηση από νωρίς. Οι Smurfs αντέδρασαν και έσπασαν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων επιδεικνύοντας την σκληράδα τους στην άμυνα. Το τέλος της πρώτης περιόδου βρήκε τους Smurfs μπροστά στο σκορ με διαφορά τριών πόντων(16-13), με πρωτοστάτη στην επίθεση τον αλάνθαστο Μουτσιόπουλο Εμμανουήλ με 7 πόντους.

Μπαίνοντας στην δεύτερη περίοδο, το παιχνίδι έγινε πιο physical και στις δύο μεριές του παρκέ,  με αποτέλεσμα να πέφτει ο επιθετικός ρυθμός. Παρόλα αυτά οι ομάδες έβρισκαν τον δρόμο προς το καλάθι, με τον Σταύρου να πετυχαίνει 6 πόντους για τους γηπεδούχους, ενώ για τους φιλοξενούμενους ο Νακόπουλος(5 πόντους) και ο Καρυοφίλης(6 πόντους) οδήγησαν επιθετικά την ομάδα τους.  Στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, η Partouzan είχε καταφέρει να πάρει το προβάδισμα στο σκορ, προηγούμενη με 29-30.

Στο δεύτερο μισό, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι να φύγουν με το διπλό από το Περιστέρι, τρέχοντας ένα 15-5 σερί, με τον Ζησιάδη να σκοράρει 7 πόντους σε εκείνο το διάστημα. Οι γηπεδούχοι, παρά την αρχική αστοχία τους στην αρχή της περιόδου κατάφεραν να επιστρέψουν στο ματς δια χειρός Σταύρου, που τράβηξε το κουπί στην επίθεση σκοράροντας 9 πόντους και μοιράζοντας 1 τελική πάσα.  Η περίοδος έληξε με τους γηπεδούχους να βρίσκονται πίσω στο σκορ με 7 πόντους(45-52).

Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων σε άμυνα και επίθεση, στο τέλος δεν τα κατάφεραν να γυρίσουν το ματς προς το μέρος τους.  Ως αποτέλεσμα, η Partouzan βάζοντας σημαντικά καλάθια, πέτυχε την πολύτιμη νίκη με σκορ 65-71, συνεχίζοντας τον αγώνα για την παραμονή στην κατηγορία. Στην τέταρτη περίοδο εκείνοι που κράτησαν την Partouzan μπροστά στο σκορ ήταν ο Νακόπουλος και ο Καραδήμας με 6 πόντους έκαστος, ενώ για τους Smurfs ο Καλαϊτζόγλου με 8 τους κρατούσε σε κοντινή απόσταση.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Νικόλαος Νακόπουλος της Partouzan, με  16 πόντους, 8 ριμπάουντ ,4 κλεψίματα και 2 ασίστ. Για τους San Antonio Smurfs ξεχώρισε ο Αλέξης Βασίλειος με 4 πόντους, 9 ριμπάουντ , 1 κλέψιμο και 1 μπλοκ .

San Antonio Smurfs(Μποχωρίδης): Αλέξης  4 ,Γκουρογιάννης 5, Καλαϊτζόγλου 12 , Μουτσιόπουλος Εμμανουήλ 10 , Μουτσιόπουλος Ελευθέριος 4, Μποχωρίδης  ,Νίκας  5 ,Νινιός Σπυρίδων 6 , Σταύρου 16 , Στρουμπής 3 .

Partouzan(Καραδήμας): Νακόπουλος 16 , Παυλόπουλος 4 , Ρηγανάκος 10 , Καραδήμας 12 , Καρυοφίλλης 14 , Τζάνης 4 , Ζησιάδης 11 .

Τι μας άρεσε: Η μαχητικότητα των δύο ομάδων σε κάθε φάση!