14/07/2020
Panzerakia 12 8 15 20 - 55 -
Harlems 17 15 13 21 - 66 -

Ένα βήμα πιο κοντά στην Master οι Harlems!

Οι Harlems, παίζοντας στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού εξαιρετικό μπάσκετ, πήραν την νίκη με 66-55 κόντρα στα πολύ μαχητικά Panzerakia και έκαναν σπουδαίο βήμα για να αγωνίζονται από του χρόνου στην Master League.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν αρκετά κλειστό, με τις δύο ομάδες να μένουν κοντά στο σκορ. Oι Harlems, με μπροστάρη τον φανταστικό Σιάμο που σημείωσε 10 πόντους, προηγήθηκαν με 17-12 με το τέλος της πρώτης περιόδου. Για τα Panzerakia, 9 πόντους σημείωσε ο Μάνος Κατσιγιάννης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το μοτίβο του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Οι Harlems, βελτίωσαν κι άλλο την άμυνα τους, δέχθηκαν μόλις 8 πόντους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με διψήφια διαφορά, 32-30, με τον Νίκο Μότσιο να πετυχαίνει 7 πόντους. Για την παρέα του Χριστόπουλου, 4 πόντους έβαλε ο Λευτέρης Πάγκαλος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, τα Panzerakia βελτιώθηκαν αισθητά. Με τον Δημήτρη Σακελλαρίου να βγάζει τρομερή ενέργεια και να σημειώνει 5 πόντους, οι «κίτρινοι» μείωσαν στους 10, 45-35. Για τους τυπικά φιλοξενούμενους, 4 πόντους, όλους από την γραμμή της φιλανθρωπίας σημείωσε ο Φώτης Καραμπάς.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, τα Panzerakia πήγαν να κάνουν την ολική ανατροπή και κατάφεραν να μειώσουν στους 3, 56-53, 3 λεπτά πριν την λήξη του ματς. Ωστόσο, οι Harlems, έδειξαν χαρακτήρα και με τον υπερπαίχτη Σταυρόπουλο, αλλά και τον Καραμπά ψύχραιμο από την γραμμή των βολών, οι φιλοξενούμενοι πήραν την νίκη με 66-55 και σαφές προβάδισμα για την άνοδο στην Master League. Για τα μαχητικά Panzerakia, 8 πόντους σημείωσε σε αυτό το διάστημα ο Πιέρρος Παπαδάκος.

MVP του παιχνιδιού ψηφίστηκε ο Θανάσης Σιάμος με 18 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο, ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μανώλης Κατσιγιάννης με 16 πόντους, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 λάθος.

Συνολικά τα Panzerakia είχαν 21/65 εντός πεδιάς, 5/21 τρίποντα και 8/21 ελεύθερες βολές. Μάζεψαν 34 ριμπάουντ, μοίρασαν 11 ασίστ, έκλεψαν 9 φορές την μπάλα, έκαναν 9 λάθη και 1 τάπα. Από την άλλη, οι Harlems είχαν 23/56 εντός πεδιάς, 2/10 τρίποντα και 18/33 ελεύθερες βολές. Πήραν 49 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 10 φορές την μπάλα κι έκαναν 18 λάθη.

Panzerakia (Χριστόπουλος): Πάλλας, Πάγκαλος Ε 4, Φανουργιάκης Σ, Κατσιγιάννης 16, Πάγκαλος Δ 6, Φανουργιάκης Η 9, Παπαδόπουλος 1, Καλιακούδας, Παπαδάκος 11, Πούλος, Σακελλαρίου 8.

Harlems (Ντάφυ): Μουρτίογλου, Σκαρμέας 4, Κρητικός 4, Καραμπάς 10, Σιάμος 18, Κουτρουμπής 3, Καρράς, Μότσιος 15, Σταυρόπουλος 12, Χατζημιχαήλ.

Τι μας άρεσε: Αρκετά δυνατό παιχνίδι ανάμεσα σε δύο πολύ ποιοτικές ομάδες!

Τι δεν μας άρεσε: Η απουσία του Νίκου Ρουσιώτη από το ματς και η ελάχιστη χρησιμοποίηση του ηγέτη Σταυρόπουλου!