26/03/2023
Space Hellas 12 15 14 22 - 63 -
Αναλώσιμοι 9 16 12 19 - 56 -

Ένα βήμα πριν το απόλυτο η Space Hellas!

Μπορεί να τα βρήκε σκούρα απέναντι στους μαχητικούς Αναλώσιμους, όμως η Space Hellas πήρε ακόμη μία νίκη στην Master League, έκανε το 17/17 και βρίσκεται κοντά σ' ένα ιστορικό ρεκόρ. Αυτό του αήττητου στην regular season.

Μπαίνοντας με τον γνωστό δυναμισμό της στην αναμέτρηση, η Space Hellas προηγήθηκε στο τέλος του δεκαλέπτου με 12-9 χάρη στα καλάθια των Βεργόγιαννη, Μαμαλάκη και Κωνσταντινίδη. Οι Αναλώσιμοι που καίγονταν όσο τίποτα τη νίκη, σκόραραν με τους Χρονόπουλο και Χρηστακάκο και παρέμειναν σε απόσταση βολής.

Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο έβγαλαν σημάδια αντίδρασης και με τρίποντα των Μανώλη, Λιάσκα και Φωτίου πήραν το τιμόνι της αναμέτρησης στα χέρια τους. Οι γηπεδούχοι από τα μέσα του δεκαλέπτου και μετά άρχισαν να θυμίζουν την ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών. Έτσι, με πίεση σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του παρκέ και πρωταγωνιστές τους Μαμαλάκη, Παπαδόπουλο και Ντουμάνη έτρεξαν ένα σερί 13-5 και διαμόρφωσαν το υπέρ τους 27-25 ως σκορ πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι στο τρίτο δεκάλεπτο εκμεταλλεύτηκαν τις καλές τοποθετήσεις του Κωνσταντινίδη στο παρκέ, τον τροφοδοτούσαν όποτε ήταν δυνατόν κι έτσι με επιμέρους σκορ 14-12 προηγήθηκαν στο 30' με 41-37. Οι Αναλώσιμοι "κόλλησαν" για αρκετά λεπτά στην επίθεση, ωστόσο με μεγάλα σουτ του Χρηστακάκου έμειναν ζωντανοί στην διεκδίκηση της νίκης.

Οι Αναλώσιμοι πάλεψαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, έδωσαν σκληρές μονομαχίες, πήραν σκορ από τους Χρονόπουλο, Μανώλη και Χρηστακάκο, όμως η προσπάθεια τους για ανατροπή έμεινε ημιτελής. Οι παίχτες της Space με όπλο την εμπειρία τους και τον εξαιρετικό Μαμαλάκη κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να κάνουν το 17/17 μία στροφή πριν το φινάλε. Η ομάδα του Νικολόπουλου υποβιβάστηκε και μαθηματικά κι έτσι τη νέα χρονιά θα αγωνίζεται στην Evolution League.

Betsson MVP αναδείχθηκε ο Μαμαλακης με 30 πόντους (8/16 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 8/10 βολές). Οι γηπεδούχοι είχαν 18/48 δίποντα, 2/6 τρίποντα και 21/30 βολές. Μάζεψαν 31 ριμπάουντ και έδωσαν 10 ασίστ. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 15/36 δίποντα, 6/34 τρίποντα και 8/13 βολές. Μάζεψαν 38 ριμπάουντ και έδωσαν 7 ασίστ.

Space Hellas (Ντουμάνης): Βεργόγιαννης 6, Μπαζώρας, Μαμαλάκης 30 (2), Λυμπεράκος 2, Σιαρές 1, Κωνσταντινίδης 11, Ντουμάνης 9, Παπαδόπουλος 4, Ηλιόπουλος

Αναλώσιμοι (Νικολόπουλος): Αντωνιάδης, Μανώλης 9 (1), Φωτίου 3 (1), Μεϊντάνης 11 (2), Χρηστακάκος 18 (1), Λιάσκας 5 (1), Καστανιάς, Χρονόπουλος 10, Νικολόπουλος

Τι μας άρεσε: Το πάθος των Αναλώσιμων και ο τρόπος που διαχειρίστηκαν το ματς οι νικητές στα τελευταία κρίσιμα λεπτά.