26/05/2022
Delicatoi 3 11 16 13 - 43 -
Peristeri Wardogs 17 17 18 14 - 66 -

Ένα βήμα πριν το όνειρο οι Wardogs!

Με τη δεύτερη αναμέτρηση του ζευγαριού Peristeri Wardogs – Delicatoi να διεξάγεται στο κλειστό προπονητήριο του ΣΕΦ, οι Περιστεριώτες επιβεβαίωσαν το καλό… φεγγάρι που βρίσκονται τον τελευταίο καιρό και επικράτησαν και στον δεύτερο αγώνα με σκορ 43-66 και προκρίθηκαν στη φάση των οχτώ των playoff ανόδου της Development2!

Δυναμικό ξεκίνημα των Wardogs στο παρκέ του ΣΕΦ, με τους Χρόνη, Σοφό και Κουλούρη να αποτελούν τους παίκτες πάνω στους οποίους στηρίχθηκε το σύνολο του Καρακατσάνη για το προβάδισμα με 3-17 στο κλείσιμο του δεκαλέπτου, με την προσπάθεια που έκαναν οι Delicatoi να… αδικείται από τη χαμηλή συγκομιδή στο ταμπλό, με τον Γουλανδρή να προσπαθεί να ξεχωρίσει.

Πήρε προσπάθειες και θέλησε να μειώσει τη διαφορά ο Παπαχαραλάμπους, με τον Αστυφίδη να ανεβάζει στροφές και αυτός. Η καλή επιθετική λειτουργία των Wardogs τους έδινε ψυχολογία και με τον Κουλούρη να κυριαρχεί σε σκορ και ριμπάουντ, το ημίχρονο έκλεισε στο 14-34 για τους “Περιστεριώτες”.

Πολύ όμορφο το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα, με το παιχνίδι γίνεται πιο επιθετικό και… γοητευτικό στο μάτι, με τους Βρακά και Αυγουλή να ξεχωρίζουν, στην προσπάθεια που έκαναν οι Delicatoi να “μαζέψουν” τη διαφορά των 20+ που είχαν χτίσει οι Wardogs, με την τρίτη περίοδο να κλείνει με 30-52 και τον Αστυφίδη να εκτελεί για τρεις με τη λήξη!

Δεν άλλαξε κάτι στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, με τη μεγάλη διαφορά που είχαν πάρει οι φιλοξενούμενοι να επιτρέπει αρκετά ελεύθερα σουτ και αιφνιδιασμούς, με το ροζ φύλλο αγώνα που αποτελεί και συνάμα… εισιτήριο πρόκρισης στην επόμενη φάση να περνάει στα χέρια των Wardogs, με τελικό σκορ 43-66

Betsson Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Κουλούρης με 27 πόντους, 24 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ένα κλέψιμο και 4 λάθη, επιβεβαιώνοντας για ακόμη ένα παιχνίδι τον τίτλο του… “Mister twenty twenty” της διοργάνωσης! Από την παρέα του Αυγουλή ξεχώρισε ο Διομήδης Παπαχαραλάμπους με 10 πόντους, 7 ριμπάουντ, ένα κλέψιμο, ένα κόψιμο και ένα λάθος.

Οι γηπεδούχοι είχαν 17/53 δίποντα, 2/20 τρίποντα, 3/10 βολές, 39 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 6 κλεψίματα, 2 κοψίματα και 5 λάθη. Οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/38 δίποντα, 9/31 τρίποντα, 7/12 βολές, 56 ριμπάουντ, 15 ασίστ, 5 κλεψίματα και 11 λάθη.

Delicatoi (Αυγουλής): Αστυφίδης 7, Παπαχαραλάμπους 10, Αυγουλής 2, Βρακάς 12, Γουλανδρής 9, Δούκας 3.

Peristeri Wardogs (Καρακατσάνης): Κουλούρης 27 (24 ριμπ.), Τσίγρας 10, Καραλής 5, Σοφός 5, Χρόνης 16, Αντωνάκης, Καρακατσάνης Θ. 3, Μπουργαζάς, Στάικος.

Τί μας άρεσε: Το… unlimited range του Χρόνη, ο οποίος εκτελούσε από παντού!