27/10/2023
Gallika and Piano BC 13 12 3 11 - 39 -
Paraliers 19 15 16 21 - 71 -

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Evolution League, οι Paraliers εκμεταλλευόμενοι την ποιότητα που διαθέτουν στο ρόστερ τους, αλλά και τις απουσίες των Γαλλικών & Πιάνο, έφτασαν  πανάξια στην τέταρτη διαδοχική νίκη με σκορ 39-71!

Στο πρώτο κομμάτι της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί έναντι των αντιπάλων τους, καθώς τελείωσε με το επιμέρους 13–19. Ο Περσεμάτης σε αυτό το διάστημα ήταν εξαιρετικός και συνάμα άχαστος, τελειώνοντας την περίοδο με το εξαιρετικό 3/3 δίποντα , ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Βενιανάκης με 4 πόντους ενεργητικό του. Στο αντίπαλο στρατόπεδο, οι γηπεδούχοι, αν και μόλις πέντε, έμειναν κοντά στο σκορ και είχαν ως πρώτο επιθετικό «βιολί» τον εκπληκτικό Μανιατάκο με 4 πόντους.

Στη συνέχεια βρεθήκαμε στο ίδιο έργο θεατές, καθώς οι φιλοξενούμενοι μπορεί να ήταν σε σε θέση ισχύος καθόλη τη διάρκεια του δεκαλέπτου, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν μεγάλες διαφορές έναντι των αντιπάλων τους, με το τέλος ημιχρόνου να τους βρίσκει στο συν εννέα με σκορ 25–34.

Ο Paralliers επέστρεψαν στο παρκέ της Basketaki Arena με στόχο να ξεδιπλώσουν απλόχερα όλο τον μπασκετικό ταλέντο που διαθέτουν σαν ομάδα, καθώς έπαιξαν εξαιρετική άμυνα, κράτησαν τα Gallika στους 3 πόντους, έλεγξαν τα ριμπάουντ, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, κυκλοφόρησαν άρτια τη μπάλα, είχαν σωστές επιλογές και με τους Βασίλη και Αλέξανδρο Σκοπρδο, αλλά και Περσεμάτη να πραγματοποιούν εξαιρετική εμφάνιση οδηγήθηκαν στην τελευταία στροφή του παιχνιδιού έχοντας προβάδισμα 22 πόντων με σκορ 28-50!

Το φίνις του αγώνα αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με τον ήχο από την κόρνα λήξης της γραμματείας να βρίσκει  τους φιλοξενούμενους να πανηγυρίζουν ακόμα μία νίκη για το πρωτάθλημα της Evolution με σκορ 39-71.

Betsson MVP ο Αλέξανδρος Σκόρδος με 18 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασιστ και 1 κλέψιμο, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Ηλίας Μανιατάκος τελείωσε με 15 πόντους, 23 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο!

Οι νικητές είχαν 25/47 δίποντα, 7/23 τρίποντα, 0/7 βολές, 53 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 1 κοψίματα και 8 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 13/37 δίποντα, 3/32 τρίποντα, 4/13 βολές, 39 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 6 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 7 λάθη .

Gallika & Piano(Πιερρουτσάκος): Γκίκας 15, Λαγουτάρης 3, Μανιατάκος 15, Μπέλμπας 2, Πιερρουτσάκος 4.

Paralliers:(Α.Σκόρδος): Βενιανάκης 6, Ηλιόπουλος 6, Καρουζάκης 2, Μπαϊωμνιωτης 7, Περσεμάτης 13, Αλέξανδρος Σκόρδος 18, Βασίλης Σκόρδος 19.

Τι μας άρεσε : Οι μόλις τρεις πόντοι που δέχτηκαν οι φιλοξενούμενοι στο τρίτο δεκάλεπτο, η απόδοση των Βασίλη και Αλέξανδρου Σκόρδου, αλλά και αυτή του Μανιατάκου από την πλευρά των ηττημένων !