09/02/2024
The Jokers 20 5 11 14 - 50 -
Gangsters 15 31 10 11 - 67 -

Ένα δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τους Gangsters!

Παρασκευή βράδυ στο κλειστό της Basketaki Arena για το πρωτάθλημα της Master League, οι Gangsters, αν και δεν ξεκίνησαν καλά τον αγώνα, κατάφεραν να βγάλουν αντίδραση και μέσω της άμυνας τους να φτάσουν σε ακόμη μια νίκη, αυτή τη φορά επί των Jokers με σκορ 50-67!

Το όσα συνέβησαν στο ξεκίνημα του αγώνα δεν προμήνυαν τα όσα θα ακολουθήσουν, καθώς οι Jokers μπήκαν φουριόζοι στο παρκέ της Basketaki Arena, στρίμωξαν στα σχοινιά την ομάδα του Γιάννη Βρύλλη και έκλεισαν τη περίοδο με το υπέρ τους 20-15! Οι Αγγελάκης και Τζιτζογλάκης επιβεβαίωσαν για ακόμη μια φορά ότι στην καλή τους μέρα αποτελούν δυο από τους πιο καυτούς σουτέρ της κατηγορίας, σκοράροντας σε αυτό το διάστημα από 7 και 8 πόντους αντίστοιχα! Από την άλλη, οι Gangsters ξεκίνησαν μουδιασμένα και χωρίς καμία διάθεση να παίξουν άμυνα! Οι γηπεδούχοι είχαν ως πρώτο σκόρερ τον Βασίλη Λάϊο με 6 πόντους στο ενεργητικό του!

Οι φωνές του Βρύλη έπιασαν τόπο, καθώς οι Gangsters στραγγάλισαν τον αντίπαλο με την εξαιρετική τους άμυνα, τους κράτησαν στους πέντε πόντους, κυριάρχησαν στα ριμπάουντ, έκλεψαν μπάλες, βρήκαν σκορ στο ανοιχτό γήπεδο, αλλά και έξω από την γραμμή των 6.75 και με τον Μαρκόπουλο να ηγείται των προσπαθειών τους οδηγήθηκαν στην ανάπαυλα με το εντυπωσιακό 25-46!

Το τρίτο δεκάλεπτο αποτέλεσε ίσως το πιο κακό ποιοτικά, όσον αφορά την συνολική επιθετική συγκομιδή των δύο ομάδων, καθώς τελείωσα με το επιμέρους 11–10. Ο Βασίλης Λάϊος είχε μια γεμάτη εμφάνιση με 7 πόντους, 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ, ενώ 6 είχε ο Πουγκακιώτης από την πλευρά των Jokers! Η περίοδος έκλεισε με το φωτεινό πίνακα να δείχνει το 36-56.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε τα ηνία στην αναμέτρηση και το τέλος της να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν μια σπουδαία νίκη με σκορ 50-67!

Betsson MVP ο Βασίλης Λάϊος 19 πόντους, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ στην αντίπερα όχθη ο Κωνσταντίνος Πουγκακιώτης είχε 15 πόντους, 12 ριμπάουντ και 3 ασίστ!

Οι νικητές είχαν 21/49 δίποντα, 7/31 τρίποντα, 4/10 βολές, 43 ριμπάουντ, 19 ασίστ, 12 κλεψίματα, 1 κόψιμο και 9 λάθη, ενώ οι ηττημένοι είχαν 15/30 δίποντα, 6/32 τρίποντα, 2/6 βολές, 44 ριμπάουντ, 14 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 κοψίματα και 16 λάθη!

Jokers(Χατζημιχαήλ): Αγγελάκης 9, Απτόσογλου, Κυρήκος 4, Πουγκακιώτης 15, Τζιτζογλάκης 13, Τσέκας 6, Φιλιππάκος 3.

Gangsters(Βρύλης-Κέχρης): Αφουξενίδης 2, Γραφιαδέλλης 11, Καραμποιΐκης 4, Β.Λάιος 19, Γ.Λάιος 4, Μακρής 3, Μαρκόπουλος 22, Ντάτσης 2.

Τι μας άρεσε : Το δεύτερο δεκάλεπτο των νικητών και στις δύο πλευρές του γηπέδου!