06/06/2022
Λιμνάνθρωποι BC 16 17 18 10 - 61 -
Άξονας BC 25 20 22 14 - 81 -

Ένας ακόμη τελικός για τον Άξονα!

Ο Άξονας κατάφερε μετά από μια τρομερή εμφάνιση απέναντι στους Λιμνάνθρωπους να πάρουν την νίκη με σκορ 61-81 και να εξασφαλίσουν την θέση τους σε έναν ακόμη τελικό αυτή την φορά για το Winter Thessaloniki Cup απέναντι στους Pitser Bironia.

Οι Λιμνάνθρωποι θα δείξουν από νωρίς τις προθέσεις τους και έτσι θα ανοίξουν το σκορ με το σουτ του Στράντζαλη μετά από ένα όμορφο passing game , όμως ο Άξονας για ακόμη μια φορά θα μπορέσει να επιβάλλει τον ρυθμό με το ξεκίνημα του παιχνιδιού και έτσι με τα καλάθια των Κυπριανίδη και Κωστακίδη θα τρέξουν ένα σερί πόντων και έτσι η πρώτη περίοδος θα τελειώσει με τον Άξονα να προηγείται με 9 πόντους. Το δεύτερο δεκάλεπτο θα συνεχίσει με τους ίδιους ρυθμούς καθώς ο Άξονας με τις γρήγορες επιθέσεις κυρίως στον αιφνιδιασμό θα μπορέσει να διευρύνει ακόμα περισσότερο την διαφορά και να φτάσει τους 13 χάρης στις όμορφες ενέργειες του Ερμείδη.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι Λιμνάνθρωποι θα μπορέσουν να μαζέψουν την διαφορά κυρίως με το ομαδικό παιχνίδι το οποίο έχει καταφέρει να εξελίξει με το πέρασμα του χρόνου , όμως ο Άξονας για ακόμη μια φορά θα βρει τις λύσεις στην επίθεση και θα καταφέρει να επαναφέρει την διαφορά εκεί που ήταν. Στο τέταρτο δεκάλεπτο αρκετά άστοχα σουτ αλλά και οι πολύ καλές άμυνες και των δύο ομάδων θα περιορίσουν το επιμέρους σκορ , αλλά εν τέλη η νίκη θα πάει καθαρά στον Άξονα με τελικό σκορ 61-81 και έτσι θα βρεθεί για δεύτερη φορά στην φετινή σεζόν σε έναν μεγάλο τελικό.

MVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Κυριάκος Γκόφας αγγίζοντας το double double με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Για την ομάδα των Λιμνανθρώπων άξιος αναφοράς είναι ο Κώστας Ούτος ο οποίος και αυτός άγγιξε το double double με 20 πόντους και 7 ασίστς.

Λιμνάνθρωποι: Δημητριάδης , Ούτος 20 (4) , Πρεβενάς , Στράντζαλης 20 (2) , Αμπατζής , Τσεπνίδης 6 , Χοπτερίδης 7 (1) , Ποζίνης , Τσιγαρίδας 8 (1)

Άξονας BC: Ερμείδης 15 , Σαρόγλου 4 , Κωστακίδης 16 (2) , Κυπριανίδης 12 , Γκόφας 15 , Γκάτζιος , Μαργώνης 4 (1) , Τραχανέλης 15 (5)