02/03/2020
Pourangers BC 16 6 9 4 - 35 -
Iron Maidan 21 12 10 16 - 59 -

Ένας άλλος Κίσσας, χωρίς τον Μαρινάκη!

Επιστροφή στις νίκες για τους Iron Maidan στον τρίτο όμιλο της Development League, καθώς για την 15η αγωνιστική επικράτησαν των ουραγών Pourangers με 35-59 και απομακρύνθηκαν περισσότερο από την ζώνη του υποβιβασμού, με τον Αλέξη Κίσσα να παίρνει από το χεράκι την ομάδα του, δείχνοντας πως όταν λείπει ο Μαρινάκης παίζει… σοβαρά!

Ωραίο θέαμα παρακολουθήσαμε στο ξεκίνημα της συνάντησης, με τους Iron Maidan να προηγούνται με 16-21, χάρη σε τρεις τρίποντες βόμβες του Κίσσα, 6 πόντους του Ζηρίνη και 5 του Φωτεινάκη. Τους γηπεδούχους κράτησαν κοντά στο σκορ στα πρώτα λεπτά οι Παντελεάκης και Παπαβασιλείου με 6 πόντους έκαστος, ενώ 4 πρόσθεσε ο Γεωργιόπουλος.

Στην δεύτερη περίοδο οι λευκοί έσφιξαν την άμυνά τους και δράστες στην επίθεση τους Κόντη και Φωτεινάκη με 4 πόντους έκαστος, πήγαν στα αποδυτήρια με αέρα 11 πόντων, 22-33. Δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον αντίπαλο σε εκείνο το διάστημα οι Pourangers, με τους Κατσαρό, Παντελεάκη και Παπαβασιλείου να σημειώνουν από 2 πόντους ο καθένας.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι “Μαϊντανοί” ξέφυγαν στους 16, 27-43, μετά από 4 πόντους του Παληγιάννη και 4 του Ζηρίνη. Το μόνο που κατάφεραν οι Pourangers ήταν να μειώσουν στους 12, 31-43, με τον Παντελεάκη να σκοράρει 4 συνεχόμενους πόντους, ενώ νωρίτερα ένα τρίποντο έβαλε ο Νίκας και ένα δίποντο ο Κατσαρός. Σκορ τρίτης περιόδου 31-43!

Στο τέταρτο και τελευταίο οι Iron Maidan είχαν τον απόλυτο έλεγχο της συνάντησης και με 5 πόντους του Κόντη, 4 του Παληγιάννη και 4 του Φωτειβάκη , έφτασαν στη νίκη με 35-59. Για τους “Παππούδες” στα τελευταία λεπτά τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι βρήκαν οι Παπαβασιλείου και Γεωργιόπουλος με 2 πόντους έκαστος.

Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν τον αγώνα έχοντας 0/2 βολές, 13/49 δίποντα και 3/18 τρίποντα. Πήραν 48 ριμπάουντ, έδωσαν 6 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 22 λάθη και είχαν 3 τάπες. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 9/18 βολές, 16/48 δίποντα και 6/22 τρίποντα. Μάζεψαν 46 ριμπάουντ, μοίρασαν 17 ασίστ, έκλεψαν 17 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 2 τάπες.

Πολυτιμότερος των Pourangers ο Κατσαρός με 4 πόντους, έχοντας 0/2 βολές και 2/3 δίποντα. Μάζεψε 15 ριμπάουντ, έκλεψε 3 φορές και έκανε 3 λάθη. Κορυφαίος των Iron Maidan ο Κίσσας με 13 πόντους, έχοντας 2/6 δίποντα και 3/7 τρίποντα. Πήρε 4 ριμπάουντ, έδωσε 2 ασίστ, έκλεψε 5 φορές και ήταν αλάνθαστος.

Pourangers (Γεωργιόπουλος): Κατσαρός 4, Παπαβασιλείου 10 (2), Νίκας 3 (1), Γεωργιόπουλος 6, Στρατόπουλος, Παντελεάκης 12

Iron Maidan (Μακρής): Παληγιάννης 8, Μακρής, Ζηρίνης 14, Κίσσας 13 (3), Κόντης 9 (1), Φωτεινάκης 15 (2)

Τι μας άρεσε: Το ήρεμο κλίμα της αναμέτρησης!