18/04/2022
Στιφάδο Bulls 18 16 22 23 - 79 -
Uncle Drew 24 16 23 11 - 74 -

Ένας Κάρμας δεν λύγισε τους Στιφάδο!

Αν και για τρία δεκάλεπτα ο Κάρμας έδειχνε ικανός να κερδίσει μόνος του τους Στιφάδο Bulls, πετυχαίνοντας 26 πόντους, οι Ταύροι κατάφεραν τελικά στα τελευταία λεπτά να λυγίσουν τον Uncle Drew με 79-74 για την 25η αγωνιστική της Elite League!

Ιδανικό ξεκίνημα πραγματοποίησε ο Uncle Drew στο ματς, καθώς με 10 πόντους του Κάρμα, 6 του Μπονάτσου και τρίποντα των Κανδηράκη – Βαρβαρίδη, προηγήθηκε με 2-13, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +6, 18-24. Ο Νικολετάκης με 8 πόντους και ο Πολίτης με δύο τρίποντα έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση των γηπεδούχων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης.

Ίδια η εικόνα του αγώνα και στην δεύτερη περίοδο, εκεί όπου με 7 πόντους του Κογιώνη, 5 του Συριανού και 4 του Κάρμα, οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το +6 της πρώτης περιόδου, 34-40. Τους Στιφάδο Bulls κράτησαν κοντά στο σκορ σε εκείνο το σημείο οι 8 πόντοι του Πρόκου και το τρίποντο του Μπασδάνη.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο “Θείος” δεν έχασε στιγμή το τιμόνι από τα χέρια του, βρέθηκε μέχρι και στο +13, 49-62, και έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο +7, 56-63, μετά από ακόμη 12 πόντους του ασταμάτητου Κάρμα και 4 του Βαρβαρίδη. Ο Καττής με 8 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση της ομάδας του Χατζή στο τρίτο δεκάλεπτο, 5 είχε ο Jay Jay και από ένα τρίποντο οι Πολίτης – Ρουμελιώτης. Σκορ τρίτης περιόδου 56-63!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο οι “Ταύροι” συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με εύστοχες προσπάθειες των Μπασδάνη, Καττή, Πολίτη  και Πρόκου, έφτασαν στη μεγάλη ανατροπή με 79-74! Κόλλησε στο φινάλε του αγώνα ο Uncle Drew στην επίθεση και παρά τα δύο τρίποντα του Κανδηράκη δεν κατάφερε να φτάσει στο ροζ φύλλο αγώνα!

Οι νικητές τελείωσαν το ματς έχοντας 20/25 βολές, 16/47 δίποντα και 9/27 τρίποντα. Πήραν 49 ριμπάουντ, έδωσαν 16 ασίστ, έκλεψαν 7 φορές, έκαναν 8 λάθη και είχαν 2 κοψίματα. Από την άλλη πλευρά, οι φιλοξενούμενοι είχαν 16/23 βολές, 14/40 δίποντα και 10/33 τρίποντα. Μάζεψαν 44 ριμπάουντ, μοίρασαν 14 ασίστ, έκλεψαν 6 φορές, έκαναν 9 λάθη και είχαν 1 μπλοκ.

Betsson mvp των Στιφάδο Bulls ο Πρόκος με 13 πόντους, έχοντας 10/12 βολές, 0/3 δίποντα και 1/9 τρίποντα. Μάζεψε 9 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, έκλεψε 3 φορές, έκανε 2 λάθη και είχε 1 τάπα. Πολυτιμότερος του Uncle Drew ο Κάρμας με 26 πόντους (double-double), έχοντας 5/8 βολές, 3/10 δίποντα και 5/8 τρίποντα. Πήρε 11 ριμπάουντ, έδωσε 3 ασίστ και ήταν αλάνθαστος.

Στιφάδο Bulls (Χατζής): Νικολετάκης 10, Πρόκος 13 (1), Jay Jay 9, Πολίτης 14 (4), Μπασδάνης 13 (3), Ρουμελιώτης 5 (1), Παγουλάτος 3, Καττής 12

Uncle Drew (Χριστοδουλόπουλος): Βαρβαρίδης 7 (1), Μπονάτσος 11, Κάρμας 26 (5), Κανδηράκης 9 (3), Συριανός 12 (1), Χριστοδουλόπουλος, Κογιώνης 9

Τι μας άρεσε: Η εκπληκτική εμφάνιση του Κάρμα, αλλά και η μεγάλη επιστροφή των Στιφάδο Bulls στο τελευταίο δεκάλεπτο!