10/06/2022
Pistachios 22 15 18 22 - 77 -
Αρχιστράτηγος Βασδέκης BC 22 19 13 29 - 83 -

Ένας  Μαγκανιάρης να τον πιείς στο ποτήρι!

Στο Basketaki Arena για τη Summer Master League  , ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης  διπλασίασε  τις νίκες του  στη διοργάνωση  , καθώς οι Pistachios  υπέκυψαν στην ανωτερότητα του με σκορ 77-83  .

Οι γηπεδούχοι ευτύχισαν να έχουν σε καταπληκτική ημέρα τον Κωνσταντίνο Μαγκανιάρη   , καθώς κυριάρχησε και στις δύο πλευρές του παρκέ , βοήθησε  στα ριμπάουντ  , έβγαλε σπουδαίες άμυνες  και έβαλε μεγάλα καλάθια σε καίριά χρονικά σημεία  τελειώνοντας την αναμέτρηση με 35  πόντους  στο ενεργητικό του .

Στο ξεκίνημα του πρώτου δεκαλέπτου  οι φιλοξενούμενοι με όπλο την εξαιρετική τους άμυνα πήραν τα ηνία στο σκορ , 2-11 , οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και μείωσαν στον έναν, 10-11 , και σαν να μην έφτανε αυτό με τον Μουρμούρη να ηγείται των προσπαθειών τους προσπέρασαν για πρώτη φορά στο  παιχνίδι με δύο , 20-18 , για να έρθει το τέλος της περιόδου και να βρει τις δύο ομάδες στην απόλυτη ισορροπία με σκορ 22-22   . Ο Μαγκανιάρης πέτυχε 10 πόντους , ενώ 8 είχε και ο Μουρμούρης .

Στο δεύτερο κομμάτι της αναμέτρησης ο Βασδέκης επανέκτησε το προβάδισμα , 25-27 και 29-31 , ο Κοντογιάννης και η παρέα του ισοφάρισαν , 33-33 , με τους φιλοξενούμενους να απαντούν , αφού με ένα υπέρ τους επιμέρους σκορ 4-8 έκλεισαν τη περίοδο στο συν τέσσερα , 37-41 . Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Μουτεβελής με 8 πόντους  , ενώ τους ίδιους ακριβώς είχε ο Καννελόπουλος  .

Στη τρίτη περίοδο οι Pistachios με τον Γονιδάκη να πραγματοποιεί εκπληκτική εμφάνιση στο παρκέ του Basketaki Arena έφεραν εκ νέου την αναμέτρηση στα ίσα , 50-50 , με το τέλος της προτελευταίας στροφής να τους βρίσκει στο συν ένα με σκορ 55-54    . Ο Μαγκανιάρης  πέτυχε 7 πόντους , ενώ 9 είχε ο Γονιδάκης   .

Το τελευταίο δεκάλεπτο ο Βασδέκης μπήκε με το πόδι κολλημένο στο γκάζι , είχε απάντηση σε κάθε που του τέθηκε στο παρκέ , πίεσε στην άμυνα , έκλεψε μπάλες , έτρεξε με απόλυτη επιτυχία το γήπεδο και σκόραρε με όλους τους πιθανούς τρόπους με τη διαφορά στα μέσα του δεκαλέπτου να αγγίζει την ανώτερη τιμή της , αυτής των δεκατριών πόντων , 58-71 , και τον ήχο από τη κόρνα λήξης της γραμματείας να τους βρίσκει να πανηγυρίζουν τη μια σπουδαία και συνάμα δίκαιη νίκη με σκορ 77-83 .

Betsson mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Κωνσταντίνος Μαγκανιάρης με 35 πόντους , 7 ριμπάουντ , 3 κλεψίματα  και 1 ασίστ   , ενώ για τους ηττημένους ο Γιώργος Κανελλόπουλος είχε 20 πόντους , 8 ριμπάουντ , 2 ασίστ και 2 κλεψίματα  .

Ο Αρχιστράτηγος Βασδέκης είχε 16/39 δίποντα , 13/30 τρίποντα  , 12/18 βολές ,  35 ριμπάουντ , 12 ασίστ , 7 κλεψίματα   και 7 λάθη , ενώ οι ηττημένοι είχαν 31/52 δίποντα , 1/6 τρίποντα , 12/21 βολές ,  33 ριμπάουντ , 13 ασίστ ,  4 κλεψίματα , 3 κοψίματα  και 11 λάθη .

Αρχιστράτηγος Βασδέκης(Μαγκανιάρης): Ευσταθίου , Καράβης 20 , Λιοφάγος 2 , Μαγκανιάρης 35 , Μουτεβελής 24 , Τογγαλίδης 2 .

Pistachios(Κοντογιάννης) : Μαρίνος Γονιδάκης , Φιλήμων Γονιδάκης 11 , Καωωελόπουλος 20 , Κοντογιάννης 8 , Μουρμούρης 13 , Τάλαρος 13 , Τσίτουρας 12  .

Τι μας άρεσε : Το επιθετικό κρεσέντο έξω από τη γραμμή των 6.75 του Κωνσταντίνου Μαγκανιάρη   !