16/04/2022
Varnava Hawks 12 12 11 13 - 48 -
Λύκοι 8 13 16 18 - 55 -

Ένατο δάγκωμα των Λύκων!

Επιστροφή στον δρόμο των επιτυχιών για τους Λύκους στον τρίτο όμιλο της D2-League, καθώς μετά από ένα πολύ δυνατό ματς που κρίθηκε στις λεπτομέρειες, λύγισαν στο φινάλε τους Varnava Hawks με 48-55 για την 20η αγωνιστική.

Καλύτεροι εμφανίστηκαν οι Varnava Hawks στο ξεκίνημα της συνάντησης, καθώς με 5 πόντους του Ευρυσθένη Παπαδόπουλου, 4 του Βελιτζέλου και 3 του Μπούρα, βρέθηκαν δύο φορές στο +6, κλείνοντας τελικά το πρώτο δεκάλεπτο στο +4, 12-8. Ο Σάββας με 4 πόντους τραβούσε το κουπί στην επίθεση των φιλοξενούμενων στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, ενώ από 2 πρόσθεσαν οι Κούβελας και Γεωργιάδης.

Με 6 πόντους του Δρανδάκη, 4 του Μπούρα και τρίποντο του Μπαρούνη, οι γηπεδούχοι έχτισαν διψήφια διαφορά 10 πόντων, 22-12, 5:00 για την ανάπαυλα. Ωστόσο, οι Λύκοι αντέδρασαν στο φινάλε του πρώτου μέρους και με 5 πόντους του Χαραλαμπίδη και 4 του Κούβελα, μείωσαν στους 3, 24-21!

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την αντεπίθεσή τους και με 6 πόντους του Χαραλαμπίδη, άλλους τόσους του Σάββα και 4 του Κούβελα, βρέθηκαν να προηγούνται με 27-36, 3:00 για την ανάπαυλα. Ξύπνησαν στο φινάλε του δεκαλέπτου τα Γεράκια και με 5 πόντους του Μπούρα και βοήθειες των Παπαδόπουλων – Βελιτζέλου, πλησίασαν στο καλάθι; 35-37, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο το δίδυμο Σάββα – Κούβελα φώναξε “παρόν” στα κρίσιμα σημεία και με 8 πόντους του πρώτου και 6 του δευτέρου, οδήγησαν τους Λύκους στη νίκη με 48-55! Προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι Varnava Hawks να κλέψουν τη νίκη, ωστόσο οι 7 πόντοι του Βελιτζέλου δεν ήταν αρκετοί.

Οι γηπεδούχοι τελείωσαν το ματς έχοντας 6/12 βολές, 15/40 δίποντα και 4/28 τρίποντα. Πήραν 38 ριμπάουντ, έδωσαν 10 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 15 λάθη και είχαν 3 κοψίματα. Στον αντίποδα, οι νικητές είχαν 12/17 βολές, 20/56 δίποντα και 1/11 τρίποντα. Μάζεψαν 52 ριμπάουντ, μοίρασαν 7 ασίστ, έκλεψαν 8 φορές, έκαναν 11 λάθη και είχαν 1 τάπα.

Πολυτιμότερος των Varnava Hawks ο Μπούρας με 14 πόντους (double-double), έχοντας 4/9 βολές, 5/12 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, έκανε 4 λάθη και είχε 1 μπλοκ. Betsson mvp των Λύκων ο Σάββας με 20 πόντους, έχοντας 6/6 βολές, 7/11 δίποντα και 0/2 τρίποντα. Πήρε 7 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ, έκλεψε 2 φορές και υπέπεσε σε 3 λάθη.

Varnava Hawks (Μπαρούνης): Μπούρας 14; Παπαδόπουλος Ε. 7 (1), Μπαρούνης 5 (1), Ψωμαδάκης 2, Δρανδάκης 5 (1), Βελιτζέλος 13 (1), Παπαδοπυλοε Α.2

Λύκοι (Σάββας): Δούκας, Σάββας 20, Αρβανίτης 2, Κούβελας 14 (1), Γεωργιάδης 6, Καρχιμάνης 2, Κατσίκης, Χαραλαμπίδης 11

Τι μας άρεσε: Οι πολλές ανατροπές του αγώνα και το πάθος των δύο ομάδων!

Τι δεν μας άρεσε: Ο τραυματισμός του Μπούρα στον οποίο ευχόμαστε ταχεία ανάρρωση!