17/04/2024
West Side B.C 11 10 13 12 - 46 -
Escapers 14 18 15 12 - 59 -

Ενέργεια και διάθεση έφεραν τη νίκη στους Escapers!

Πρεμιέρα με νίκη έκαναν οι Escapers στη Summer Development League που το βράδυ της Τετάρτης 17 Απριλίου κατάφεραν να επικρατήσουν των West Side με 46-59. Οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν ενέργεια, ήταν πιο αποτελεσματικοί, κι έτσι όταν ανέβασαν ρυθμό οι West Side δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Συνεπώς η πρώτη αγωνιστική άφησε χαμόγελα στη πλευρά των Escapers, σε αντίθεση με τους γηπεδούχους που έφυγαν με «άδεια χέρια» από τον Άγιο Νικόλαο.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παρκέ, με τον Γάτο να βρίσκει τα πρώτα του τρίποντα και τη διαφορά να πηγαίνει νωρίς-νωρίς σε διψήφιο νούμερο (2-12). Ο Αθανασιάδης προσπάθησε να «ξυπνήσει» τους West Side και το κατάφερε, καθώς στη συνέχεια τους είδαμε να ρίχνουν τη διαφορά στους 3 πόντους, μιας και Ηλίας Νικολάου και Μπελεχάκης βρήκαν σκορ για το 11-14. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο πέρασε το πρώτο δεκάλεπτο.

Με την τρίποντη εκτέλεση του Λευκόπουλου, οι γηπεδούχοι έφτασαν στο πόντο (14-15), ενώ λίγο μετά ήρθε και η ισοφάριση, με τον Νίκο Νικολάου να γράφει το 17-17. Οι West Side δεν εκμεταλλεύτηκαν το μομέντουμ, αλλά αντιθέτως έκαναν αρκετά λάθη που έδωσαν την ευκαιρία στους Escapers να τρέξουν στον αιφνιδιασμό και τους Βενέτη, Τσιάτσιο να πάνε το σκορ στο 17-23. Τριανταφυλλίδης και Αθανασιάδης έκαναν το 21-23, αλλά σε εκείνο το σημείο είδαμε τους φιλοξενούμενους να «πατάνε γκάζι» και με ένα σερί 0-9 ξέφυγαν στο 21-32 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος άρχισε με τις δύο ομάδες να σκοράρουν μόνο με βολές, ενώ ο Γάτος ήταν αρκετά δραστήριος με το σκορ να ανεβαίνει στο 24-37. Οι Escapers έδειχναν να είναι πιο άνετοι στο παιχνίδι τους, οι συνεργασίες γίνονταν με περισσότερη ευκολία και έτσι η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (26-44). Το παιχνίδι φάνηκε να ξεφεύγει από τον έλεγχο των West Side και σε εκείνο το σημείο ο Αθανασιάδης προσπάθησε να φτιάξει κάπως τα πράγματα, μειώνοντας σε 34-47.

Η παρουσία του Τσιάτσιου στο παρκέ εξακολουθούσε να φέρνει πόντους στους φιλοξενούμενους,  ενώ και ο Τάγκας έβαλε το… λιθαράκι του για να κρατήσει η ομάδα του την καλή απόσταση (40-59). Το μόνο που κατάφεραν οι West Side μέχρι το τέλος του ματς ήταν να ρίξουν τη διαφορά στους 13 πόντους, με το τελικό σκορ να γράφει 46-59.

Betsson MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Νικόλαος Γάτος με 14 πόντους, 2 ασίστ, 3 κλεψίματα, 10 ριμπάουντ και 1 μπλοκ. Από τους West Side ξεχώρισε ο Κυριάκος Αθανασιάδης με 22 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

West Side (Μπελεχάκης): Αθανασιάδης 22(14ρ.), Γαλανόπουλος, Ελμενσάουι, Λευκόπουλος 4(4ρ.), Μπελεχάκης 7(3ρ.), Νικολάου Η. 2(3ρ.), Νικολάου Ν. 6(3ρ.), Παντρευτάκης, Τριανταφυλλίδης 5(13ρ.)

Escapers (Τάγκας): Βενέτης 9(5ρ.), Βρακάς 2(2ρ.), Γαρίνης 3(6ρ.), Γάτος 14(10ρ.), Δεπάστας 7(5ρ.), Μπομπότης 1(9ρ.), Στρεμιέτσνι 2(1ρ.), Τάγκας 2(4ρ.), Τσιάτσιος 19(8ρ.)

Τι μας άρεσε: Το γεγονός πως όλοι οι παίκτες των Escapers κατάφεραν να σκοράρουν!