12/06/2020
Χάνειball 5 18 9 10 - 42 -
Hoopers BC 22 17 12 16 - 67 -

Enersizers …όνομα και πράγμα!

Με την ομάδα των Enersizers να καταθέτει τόνους ενέργειας στο παρκέ απέναντι στους Χάνειball, παρά το μεγάλο διάστημα αποχής λόγω της πανδημίας, το ροζ φύλλο αγώνα κατέληξε στα χέρια των πορτοκάλι με 42-67, στην αναμέτρηση που διεξήχθη στο κλειστό του Κολωνού, το απόγευμα της Πέμπτης, στα πλαίσια της Development 2 κατηγορίας.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με προσπάθεια για ένα γρήγορο παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να είναι ελαφρώς άστοχες στις προσπάθειες τους, με τον Ματθαίο και τον Στανωτά όμως να αναλαμβάνουν δράση, η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων Enersizers ανέβηκε νωρίς, με τον Κωνσταντίνο Χριστόπουλο να προσπαθεί για ΧάνειBall, με το πρώτο δεκάλεπτο να κλείνει στο 5-22.

Αρχικά ο Βασιλείου και εν συνεχεία οι Κωνσταντίνος και Κώστας Χριστόπουλος ανέβασαν ρυθμούς με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να μείνουν κοντά στο σκορ, με τον Γεωργόπουλο όμως να έχει αντίθετη άποψη και με προσωπικές ενέργειες να υπογραφεί το 23-39 του ημιχρόνου υπέρ των Enersizers.

Ισορροπημένη η τρίτη περίοδος, με τον Ταβουλαρέα από ΧάνειBall να εμφανίζεται στην εξίσωση του παιχνιδιού και να αντιστέκεται στο καλό ξεκίνημα των αντιπάλων, με τον εξαιρετικό όμως Στανωτά να οργιάζει, η διαφορά παρέμεινε σταθερά κοντά στους είκοσι πόντους, με τους φιλοξενούμενους να κλείνουν το δεκάλεπτο στο 32-51 υπέρ τους.

Ελεύθερο ρυθμό είχε η τελευταία περίοδος, με τις όμορφες ενέργειες να διαδέχονται η μία την άλλη, με τους Λιαράκο, Ταβουλαρέα και Δημήτρη Χριστόπουλο να ξεχωρίζουν, με το τελικό σκορ στο παιχνίδι να είναι το 42-67 υπέρ των πολύ καλών χθες Enersizers.

Mvp της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Άγγελος Στανωτάς με 16 πόντους, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ, ένα κλέψιμο και 3 λάθη. Από πλευράς ΧάνειBall ξεχώρισε ο Κωνσταντίνος Χριστόπουλος με 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, μια ασίστ, 9 κλεψίματα και 4 λάθη.

Συνολικά οι ΧάνειBall είχαν 11/33 δίποντα, 5/19 τρίποντα, 5/16 βολές, 25 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 16 κλεψίματα και 17 λάθη. Συνολικά οι Enersizers είχαν 26/53 δίποντα,. 3/13 τρίποντα, 6/11 βολές, 54 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 10 κλεψίματα, ένα κόψιμο και 29 λάθη.

Χάνειball (Γεωργίου): Βασιλείου 7 (6 ριμπ), Χριστόπουλος Κων/Νος 14 (9 κλεψ), Χριστόπουλος Κ.  8, Χριστόπουλος Δ. 2,. Διονύσης 4, Ταβουλαρέας 7.

Enersizers (Κατσαφαρος-Τσεκούρας): Λιαράκος 11 (6 ριμπ), Σιδέρης 9,  Γεωργόπουλος 5, Δημάκης 6, Στανωτάς 16 (8 ριμπ), Ματθαίος 10 (9 ριμπ), Τσεκούρας 2, Κατσαφαρος 5, Ρέμπελος 2, Λιόκας 1 (13 ριμπ).

Τι μας άρεσε: Η εμφάνιση των Enersizers οι οποίοι ήταν σαν να μην έλειψαν ούτε μια μέρα από τους αγώνες, καθώς και το πολύ καλό κλίμα που διεξήχθη η αναμέτρηση!